Benedetta Tagliabue: Sewing the Urban Fabric

21. 3. 2023 od 17 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1

Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vystoupí mezinárodně uznávaná a oceňovaná italská architektka žijící a pracující ve Španělsku Benedetta Tagliabue. Studující školy i širokou veřejnost seznámí v přednášce Sewing the Urban Fabric se svou prací a projekty.

Benedetta Tagliabue: Sewing the Urban Fabric

Mezinárodně uznávaná architektka s pracemi a přímými zakázkami po celém světě, v roce 1994 založila spolu s Enricem Mirallesem mezinárodní studio Miralles Tagliabue EMBT, nyní Benedetta Tagliabue - EMBT Architects s kancelářemi v Barceloně (centrála), Šanghaji a Paříži.

Mezi její nejvýznamnější práce patří nová budova skotského parlamentu v Edinburghu, tržnice Santa Caterina, sídlo společnosti Gas Natural Fenosa a park Diagonal Mar v Barceloně, španělský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji (vítěz prestižní ceny RIBA Best International Building 2011), centrum Kálida Sant Pau v Barceloně - součást mezinárodní sítě Maggie's Centres (v areálu modernistické nemocnice Sant Pau). V roce 2021 slavnostně otevřela kostelní a farní komplex "San Giacomo Apóstolo" ve Ferraře (oceněný mezinárodní cenou Dedalo Minosse 2022).

Mezi současné projekty ateliéru patří mimo jiné kampus Fudan School of Management v Šanghaji, projekt bytové výstavby v Tchaj-peji, veřejné prostory HafenCity v Hamburku, územní plán pobřeží města Rimini, stanice metra Clichy-Montfermeil v Paříži (1. cena v soutěži) a hlavní stanice neapolského metra 'Centro Direzionale'.

Studio se účastní největších mezinárodních soutěží. Nedávno zvítězil v soutěži na urbanistický plán náměstí Century Square v Šanghaji a hudební konzervatoře v Šen-čenu, která je jednou z deseti kulturních staveb nové éry města.

V současné době kombinuje svou profesionální práci s výukou na mezinárodních školách a univerzitách, je hostujícím profesorem na Harvardově univerzitě, Kolumbijské univerzitě a ETSAB v Barceloně, pravidelně přednáší na nejprestižnějších architektonických fórech a univerzitách. V roce 2004 obdržela čestný doktorát na Fakultě umění a sociálních věd Edinburgh Napier University ve Skotsku.
Její práce získaly v roce 2005 Stirlingovu cenu RIBA, v roce 2006 Španělskou národní cenu, v roce 2002 Národní cenu Katalánska, v letech 2005 a 2009 Cenu města Barcelony a v letech 2000, 2003 a 2007 ceny FAD.

V roce 2013 obdržela cenu RIBA Jencks Award, v roce 2019 Sant Jordi Cross udělovaný katalánskou generalitou za vynikající profesionální praxi v oblasti architektury na celém světě. V roce 2021 na světovém kongresu Smart City Expo v Barceloně obdržela cenu Leadership Award 2021 za přínos k celosvětovému šíření udržitelných a humánních modelů měst. Ve stejném roce byla v Římě oceněna za své profesní úspěchy cenou Piranesi Prix de Rome 2020.

V červnu 2022 byla Benedetta za své profesní zásluhy nominována papežem Františkem na novou členku Řádu virtuózů Akademie v Pantheonu (Řím), jehož cílem je podporovat a rozšiřovat výzkum a praxi v oblasti humanitních věd, výtvarného umění, hudby a architektury. A nedávno, v září 2022, obdržela medaili za architekturu Prix Le Soufaché 2022 udělovanou l'Académie d'Architecture (Paříž).

Benedetta se jako porotkyně účastní nejprestižnějších mezinárodních ocenění, jako je Pritzkerova cena za architekturu (od roku 2014), Princesa de Asturias de las Artes (2011-2022), Loewe Craft Prize, RIBA Jencks Awards, RIBA Stirling Prize.

Je zakladatelkou a prezidentkou Fundació Enric Miralles, jejímž cílem je podporovat experimentální architekturu v duchu jejího zesnulého manžela a partnera Enrica Mirallese.

Během roku 2021 společně s Joanem Roigem kurátorovala výstavu Pocta Mirallesovi, v rámci které vystavovala jeho díla na nejznámějších barcelonských místech: v Saló del Tinell, v kulturním centru Santa Mónica, v Disseny Hub, v ETSAB a v samotné Fundació Enric Miralles, a také pořádala přednášky v COAC. 

Další články