Absolventi UMPRUM na Mini Wonders
Vytvořeno: 29. 3. 2017 od Absolvent

Vybraní absolventi UMPRUM se představí na Milano Design Week na výstavě Mini Wonders, kterou pořádají Česká centra.

 

4. 4. –9. 4. 2017 (10–19hodin)
10. 4.–21. 4. 2017 (13–18 hodin)

 

 

Czech centre
Via G. B. Morgagni 20, Milano

 

Připravovaná expozice v Českém centru Milán představí výběr již etablovaných designérů i oceněných čerstvých absolventů uměleckoprůmyslových škol zaměřených především na dětského diváka. Mezi vystavovateli se objeví také designéři nominovaní na cenu Czech Grand Design 2016, např. Michal Strach, uskupení My dvě nebo tvůrčí tandem Vrtiška&Žák, který stojí za návrhem dětské kolébky TUTU, oceněné jako „Nejlepší nový nábytek“ v rámci přehlídky Designblok 2016.

 

„Česká tvorba pro děti měla v historii mezinárodní renomé. Na výstavě Century of the Child, jež se před pěti lety konala v newyorském MoMA, byla zastoupena řada autorů, třeba Jaroslav Sutnar
a Libuše Niklová. V současné době zájem českých designérů o dětský svět zažívá renesanci. Poskytuje jim volnost v tvůrčím sebevyjádření, reflexi vlastního dětství i rodičovské zkušenosti a vytváření předmětů pro malé i velké.“ říká kurátorka výstavy Tereza Bruthansová.

 

Na fenomenální tvorbu ikony českého designu Libuše Niklové, která v 60. a 70. letech minulého století pracovala pro otrokovickou firmu Fatra, navazují současní designéři Jan Čapek, Anna & Jerry Kozovi a Zuzana Lednická originální kolekcí nafukovacích hraček vytvořených pro stejnou společnost, jež se v posledních letech rozhodla obnovit výrobu nafukovacích hraček. Dvojice designérů Vrtiška&Žák v Miláně vystaví svou noblesní sběratelskou kolekci Woo a již zmíněnou kolébku Tutu, navrženou pro nábytkářskou firmu Devoto, která se vyznačuje snadnou montáží bez spojovacího materiálu a praktickým plochým balením. Další vystavující značka Repello, zaujme unikátním celoodpruženým dřevěným odrážedlem, připravila pro českou expozici speciální limitovanou edici modelu v barvách města Milán. Vyhlášenou tradici českých dřevěných hraček sahající až do 20. a 30. letech minulého století, dnes rozvíjejí mladí autoři: pod značkou Kutulu se vytváří hračky s příběhy pro děti i dospělé, kteří v dnešním světě hledají kvalitu a tradici, Michal Strach zaujme svým poetickým světem plným fantazie, kreativní ženské uskupení My dvě, za níž stojí absolventky pražské UMPRUM, pak představí vesmírnou kolekcí Mimozem. Oblast užitého, ale zároveň hravého textilu reprezentují stylové strojově pletené dětské deky značky Široko od Veroniky Bratrychové.

 

 

Vystavující:

My dvě – Monika Matějková (Ateliér produktového designu) a Veronika Watzková (Ateliér K.O.V.)

Michal Strach (Ateliér K.O.V.)

Jan Čapek (Ateliér produktového designu)

Anna a Jerry Kozovi (Jaroslav "Jerry" Koza - Ateliér architektury I; Anna Kozová - Ateliér produktového designu)

Zuzana Lednická (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace)

Široko - Veronika Bratrychová (Ateliér textilní tvorby)

Vrtiška + Žák (nyní pedagogové Ateliéru designu interiéru a nábytku - oba absolventy Ateliéru produktového designu)

Repello - Jiří Marján

Kutulu - Pavla Boháčová