Club of Opportunities Jakuba Jansy
Vytvořeno: 5. 12. 2018 od Absolvent

Jakub Jansa je absolventem UMPRUM, kde své studium zakončil projektem Spiritual Fitness (2016). Kromě své umělecké činnosti působí také jako vedoucí pedagog ateliéru Temporary Arts katedry fotografie na pražské FAMU (společně s Jonášem Strouhalem a Terezou Havlínkovou). Jeho projekt Club of Opportunities sklízí úspěch i v mezinárodním kontextu, byl vybrán na Athénské bienále a v poslední době byl představen platformou pro současné umění PAF v newyorské galerii Pioneer Works. V obou případech se přirozeně zapojil do stávajícího uměleckého kontextu a zároveň zde rozvinul i své další významy.

 

V Athénách se díky tomu mohla prohloubil širší politická a kulturně kritická dimenze příběhu, v New Yorku pak jeho rovina biopolitická - rovina vztahu životních forem a jejich politických dosahů, jak to např. vidíme na současných diskusích o otázkách konstrukce osobní identity.

 

Club of Opportunities není pouhou sérií výstav se společným ústředním tématem. Jedná se o propracovaný příběh na pokračování, pro jehož sledování divák vyhledává místo Netflixu různé galerijní instituce. Klíčovou postavou a komentátorem celé série je filozof Kamil Nábělek. Díky Nábělkově filozofickému výkladu celerového jsoucna nabývá tato kořenová zelenina na metaforických významech, které jsou podhoubím pro spletitý příběh. Jedna bulva celeru přestává být pouhou zeleninou, ožívá a stává se z ní hlavní hrdina Jansova vyprávění - revoltující celer jménem Red Herring. V předchozích dílech jsme mohli být svědky jeho dosavadního vývoje. Vzepřel se životní roli jemu předurčené Vědmou, která mu vdechla život. Ačkoliv Vědma frustrována současným světem vložila do kořenů veškeré své naděje, náš hrdina se stává nebezpečným Celeristou. Red Herring, celer, opomíjená zelenina na nejspodnějších příčkách hierarchického žebříčku zeleninového světa, hledá vlastní hlas a společenské uznání skrze neúprosný politický boj. V poslední epizodě vystavené v Galerii NoD začne pracovat v Avokádo baru, kde se ve srovnání s hvězdnými avokády potýká s pocitem méněcennosti. 

 

"Postava filosofa Kamila Nábělka prochází skrze všech pět dosavadních epizod. Diváci jej mohou potkávat na komentovaných prohlídkách, vernisážích a při dalších příležitostech, jak jednotlivým skupinkám návštěvníků popisuje ‘co se právě odehrává’. Jeho vystupování je však opět rolí, živým ztvárňováním další postavy celé série. Je to, jako kdyby vám doma při sledování oblíbeného seriálu vypadla jedna postava z televize přímo do vašeho pokoje a začala vám vyprávět co a jak  se v seriálu odehrává, ale přitom také sama hledala cestu ‘zpět’. Proto se i samotní návštěvníci galerie stávají součásti Jansovy akce a vstupují přímo do prostředí celé výpravné série.” Pavel Kubesa, kurátor Galerie NoD.

 

Na sérii Club of Opportunities spolupracoval Jansa s návrhářkou Karolínou Juříkovou (společně vytvořili druhou epizodu “April showers bring May flowers”), s kameramany Kryštofem Hlůže a Kryštofem Melkou, filozofem Kamilem Nábělkem, performery Janem Kostihou, Patrikem Petrem a Ester Geislerovou. 

 

Text: Linda Vondrová

Foto: archiv Jakuba Jansy