David Hanvald se představí ve Vídni
Vytvořeno: 23. 3. 2016 od Absolvent

David Hanvald

 

11. 3.–7. 5. 2016

Galerie Kerstin Engholm, Vídeň

 

 

Galerie Kerstin Engholm představuje první samostatnou výstavu Davida Hanvalda ve Vídni.

 

David Hanvald se narodil v roce 1980 v Liberci. V letech 2003 – 2009 studoval na pražské VŠUP v atelieru malby Stanislava Diviše. V současné době žije a pracuje v Liberci. Jak uvádí David Komary v textu "Fragmentární obrazoborectví", již od počátku své tvorby se David Hanvald zabývá hledáním prostředků k obejití a podvrácení malířského procesu, výběrem uměleckých prostředků a estetickou volbou. Hanvaldovým záměrem není pouhé zpochybňování vůle jakožto formativní síly, on tuto pohnutku přímo strategicky popírá. Konkrétně se staví proti představě „umného“ obrazu sebevědomě vytvořeného umělcem ve vztahu k prostoru užitím hravých, aleatorických nebo dokonce náhodných prvků jako definitivou estetického výtvoru. Nedostatek orientace v procesu vytváří podstatu jeho estetického postupu. Materiál je vytvořen tak, aby „fungoval“ uvnitř estetického procesu bez instrumentalizace z popudu génia.

 

Barevné nápisy a kompozice na bílém pozadí, gesticky provedené kvádrovité konstrukce, jež naznačují rám plátna – díla Davida Hanvalda neustále vykazují estetiku fragmentárního. Jeho obrazy mají spontánní, hravé, ale také fragmentární a improvizované rysy. Zatímco jeho dřívější práce obsahovaly nepřímé odkazy k historickým uměleckým dílům a ikonám současného umění a architektury, jako jsou Louis Kahn, Sol LeWitt nebo Donald Judd, v posledních letech je to zejména médium barvy, jež na sebe bere stále více bezprostřední a nezávislou funkci. Barva je hravým prvkem, který má dopad na diváka, ale Hanvaldovi se daří překračovat tento fenomenologický rozměr tím, že vnímání estetického procesu propůjčuje jistou otevřenost konce, čímž svým obrazům zachovává mnohoznačnost.

 

Na současné výstavě v Galerii Kerstin Egholm, na které se podílel také kurátor Martin Dostál, jsou k vidění práce z posledních zhruba tří let z několika malířových cyklů, doplněné o obrazovou instalaci Kostky – Kompozice číslo 1 z roku 2010, vystavenou v loňském roce v Galerie Stadtpark v rakouském Kremsu..

 

 

Výstava je otevřena do 7. května ve dnech úterý – pátek od 11.00 do 18.00 hodin, sobota od 12.00 do16.00 hodin.