Filip Pošivač – Až po uši v mechu, animace, ilustrace
Vytvořeno: 26. 1. 2022 od Absolvent

Filip Pošivač – Až po uši v mechu, animace, ilustrace

5. 2. 2022 – 30. 4. 2022

Městské muzeum Lanškroun, nám. A. Jiráska 1, Lanškroun

 

Práce absolventa Ateliéru filmové a televizní grafiky UMPRUM Filipa Pošivače jsou od 5. 2. k vidění v Městském muzeu Lanškroun.

Animovaný loutkový fi lm Filipa Pošivače a Báry Zadražilové Až po uši v mechu, natočený s využitím moderní počítačové postprodukce, bude hlavním tématem výstavy v galerii Městského muzea Lanškroun. Pohádkový příběh nás zavede do hlubokého lesa s vílami a svítícími houbami, kde žijí dva malí trnkové Bertík a Josefka, dohlížející na to, aby v lese vše dobře fungovalo. Když se jednoho dne mezi zvířátky roznese znepokojivá zpráva, že se nedaleko mechoviště usadil Hejkal, rozhodnou se přijít věci na kloub. Strach z neznámého má totiž největší oči.

Na výstavě v galerii Městského muzea budou k vidění originální ilustrace Filipa Pošivače ke knihám Paví očko, dobrý den!, V každém lese je myš nebo Kuba Tuba Tatubahn. Příběh poslední zmíněné knihy se odehrává v kulisách metra a vypráví příběh o ztracené tubě, kterou z Oddělení ztrát a nálezů vrátí Kubovi až samotný vládce podmetra Tatubahn. Ke klasickému námětu básniček a říkanek Josefa Václava Sládka pro malé děti i jejich rodiče se vrací kniha Od  žežulky k Mikuláši. Známé a téměř zlidovělé ale i zapomenuté nebo opomíjené texty citlivě a vtipně ilustrované Filipem Pošivačem rozveselí a někdy i rozteskní snad každého čtenáře. Nebudou chybět ani Mlsné medvědí příběhy volně navazující na známé medvědy od klasika české animace Břetislava Pojara, Miroslava Štěpánka a Ivana Urbana Pojďte, pane, budeme si hrát z přelomu 60. a 70 let.

Kromě ocenění Zlatá stuha 2017, kterou Filip Pošivač získal za „Kubu“, obdržel autor také speciální cenu poroty na Prague Design Weeku a byl zvolený nejlepším ilustrátorem na přehlídce ilustrace LUSTR 2017. Se svými kolegy z týmu
získal v Amsterodamu v roce 2018 na Cinekid Festival hlavní cenu za nejlepší připravovaný fi lm. Autorova poetika blízká dětskému divákovi v ilustraci a animaci získává ocenění v zahraničí, kam je pravidelně zván. Tak se postavičky lesních trnků a dalších svérázných obyvatel jeho knížek dostávají na mnoho evropských míst, ale třeba i do vzdáleného Mexika!

Animátor a ilustrátor F. Pošivac (1986) po Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky. Loutkový film na námět Báry Zadražilové Až po uši v mechu (2014–2015) je natočený s využitím moderní počítačové postprodukce. Výstava diváka seznámí s jeho vznikem. Stejnojmenná kniha vyšla v nakladatelství
KANT ve spolupráci s Bárou Valeckou. Kniha Jany Šrámkové KUBA TUBA TATUBAHN (nakladatelství Běžíliška, 2015) s jeho ilustracemi získala prestižní ceny: Zlatá stuha 2016, IBBY Honour list 2018. Byla vybrána do katalogu Nejlepší knihy dětem 2015/16. V leporelu Všechno je to na zahradě (2013, Bežíliška), ilustroval dětské básně Petra Borkovce. Výstava představí také ilustrace k nove připravovaným knihám autora.
www.filipposivac.com

Zdroj: https://www.muzeumlanskroun.cz/vystavy/budouci-vystavy/5-2-2022-30-4-2022-filip-posivac-az-po-usi-v-mechu-animace-ilustrace