Jak se vyhnout plagiátorství ve vizuálním umění
Vytvořeno: 12. 11. 2021 od Absolvent

Jak se vyhnout plagiátorství ve vizuálním umění,

 26. 11. 2021 od 9:30 do 12 hodin
.

Registrace je možná do 16. 11. 2021 na adrese: https://forms.gle/LWNbbxgfqiCtV6xm6

 

Víte, co je plagiátorství? Dokážete bezpečně rozlišit mezi dovolenou uměleckou inspirací a nelegálním kopírováním cizí práce? Umíte si správně udělat rešerši? Chcete vědomě parafrázovat nebo navázat na dílo jiného autora a nevíte, kde jsou dovolené hranice? Máte jasno v tom, jaká jsou Vaše autorská práva a jak je ochránit?

 Odpovědi na tyto otázky patří k nepostradatelnému základu, s nímž se budete běžně potkávat ve světě umění – během svého studia i následně v praxi. Workshop Vás naučí, jak se lépe orientovat v problematice autorského práva a při případných kolizích se vyhnout soudnímu sporu. Prostřednictvím zajímavých případů z praxe Vám pozvaní odborníci pomohou dát bezpečnější právní mantinely Vaší umělecké tvorbě. Jedná se o výjimečnou příležitost potkat experty na danou problematiku, kteří s vámi budou sdílet praktické a užitečné rady.

 

Workshopem Vás provedou:

 Iva Javorská
Mgr. Iva Javorská, LL.M. je advokátkou a partnerkou advokátní kanceláře NOVALIA. Vystudovala právo na PF UK v Praze a na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne v Paříži. Specializuje se na právo v umění (zejm. autorské právo) a obchodní právo. Spolupracuje s umělci, designéry, uměleckými a vědeckými institucemi. Je členkou Fair Art, neziskové organizace dobrovolných právníků pro umělce. Od r. 2016 přednáší autorské právo na UMPRUM a příležitostně na dalších uměleckých školách.

 Lucie Brostíková
JUDr. Lucie Brostíková (roz. Kianková), BA je advokátkou trvale spolupracující s přední advokátní kanceláří Rödl & Partner, ve které vede tým odborníků specializujících se na právo duševního vlastnictví a právo informačních technologií. Je autorkou mnoha článků zejména z oblasti práva duševního vlastnictví a e-commerce. Současně úzce spolupracuje s českými designéry, nastupujícími talenty v oblasti tvůrčí duševní činnosti a napomáhá v rozvoji start-upů. Lucie rovněž působí jako externí konzultant pro studenty UMPRUM.

 Michal Adamovský
MgA. Mgr. Michal Adamovský vystudoval obor právo a následně fotografie na FAMU, kde obě pole propojuje v rámci doktorského studia. Specializovanými přednáškami se zúčastnil výukových programů na UMPRUM, AVU, FAMU, v Galerii Rudolfinum, Fait Gallery a dalších školách a kulturních institucích. Zároveň vede spolek Fair Art, který se snaží o praktickou osvětu a pomoc v oblasti práva a umění. V současné době se podílí na vzniku sborníku k výstavě GMU v Hradci Králové "Originál? Umění napodobit umění" a pod kurátorským vedením Jolany Havelkové připravuje autorskou výstavu velkoformátových fotogramů v Galerii Klatovy - Klenová.

 

Místo konání bude upřesněno dle počtu zájemců

Registrace do 16. 11. 2021 na adrese: https://forms.gle/LWNbbxgfqiCtV6xm6

V případě dotazů prosím pište na: sona.nantlova@umprum.cz