Lea Petříková - Podle čaroděje
Vytvořeno: 17. 2. 2020 od Absolvent

Premiéra filmu Podle čaroděje

 

Na konci února se uskuteční světová premiéra krátkého experimentálního filmu absolventky Ateliéru supermédií Ley Petříkové Podle čaroděje. Film vychází z její stejnojmenné diplomové práce na UMPRUM. Premiéra se bude konat 26. února v Museum of Contemporary Art North Miami v USA.

 Experimentální film Podle čaroděje je inspirován životem a dílem surrealistické umělkyně Alice Rahon. Rahon, dnes známá především jako malířka, natočila kolem roku 1947 svůj jediný film Čaroděj, pojmenovaný po hlavní postavě kouzelníka, jenž dostal od boha za úkol stvořit nového člověka, když byl svět zničen nukleární válkou. Film se však ještě před svým dokončením ztratil, dochovalo se pouze několik fotografií z natáčení. Tento snímek poskytuje inspirační rámec pro krátký film Ley Petříkové Podle čaroděje, který je jedním z prvních uměleckých děl, jež tvorbu dosud málo exponované umělkyně světového významu Alice Rahon reflektují. Film experimentální formou rozvíjí různorodé motivy inspirované životem a dílem umělkyně: příběh o čaroději usilujícím o tvorbu nového světa, motiv filmařky – průkopnice (Rahon údajně byla jednou z prvních ženských režisérek na mexickém území), šamanistický kontext postavy čaroděje, životní pouť nedoceněné umělkyně, spojení se surrealistickou skupinou, nukleární hrozbu po druhé světové válce. 

 Lea Petříková ve své tvorbě dlouhodobě pracuje s médiem pohyblivého obrazu, kterým se zabývá i v rámci své teoretické praxe. Právě díky výzkumu tématu surrealistických umělkyň se seznámila s dílem Alice Rahon a objevila příběh jejího zapomenutého filmu.

 Projekt vznikl v koprodukci Perfilm, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) a FILMTALENT ZLÍN. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie a v roce 2019 byl také vybrán do programu East-West Talent Lab v rámci festivalu goEast v německém Wiesbadenu.

 

Světová premiéra filmu Podle čaroděje se uskuteční v rámci programu MOCA Moving Images 26. února 2020 v Museum of Contemporary Art North Miami na Floridě, USA u příležitosti paralelně probíhající výstavy Alice Rahon: Poetic Invocations, která je první velkou retrospektivní výstavou Rahon mimo území Mexika. 

 

Více informací: https://mocanomi.org/2020/02/moca-moving-images-after-the-magician/

 

 

O režisérce:

Lea Petříková je vizuální umělkyně, filmařka a teoretička. Absolvovala studia v Centru audiovizuálních studií na FAMU a v Ateliéru supermédií na UMPRUM. Věnuje se volné tvorbě, teoretickému výzkumu a mezioborovým projektům. V současné době působí jako doktorandka na FAMU. V umělecké praxi se zabývá především pohyblivým obrazem, práce prezentuje v galerijním kontextu i v rámci projekční situace v kinosálech. V roce 2016 získala ocenění poroty na festivalu pohyblivého obrazu MADATAC v Madridu, dvakrát byla oceněna na pražském festivalu Zlatý voči (2015 a 2016). V roce 2015 byla finalistkou ESSL ART AWARD a v roce 2014 finalistkou video kategorie Talents Contemporaines 2013 pořádané Fondation Francois Schneider, Francie. V rámci Artyčok.TV Video Art Open Call byl v roce 2016 podpořen vznik videa Protokol (2017). Pravidelně vystavuje (v roce 2019 samostatné výstavy v Galerii Pragovka, Jedna Dva Tři, ad.), její filmy byly prezentovány na domácích i světových festivalech (např. Alchemy Film & Moving Image Festival, Athens Digital Arts Festival, Marienbad Film Festival, ad.)

 

Web a sociální sítě:
www.leapetrikova.com/afterthemagician
Facebook
Instagram