Matěj Polách a Vojtěch Říha - Superior Objects
Vytvořeno: 19. 6. 2018 od Absolvent

SUPERIOR OBJECTS

25. 6. – 10. 9. 2018

 

Galerie 318, Cité Radieuse / 3ème étage
Unité d'Habitation Le Corbusier
280 Boulevard Michelet, Marseille, France

 

Absolventi UMPRUM, Vojtěch Říha z Ateliéru tvorby Písma a typografie a Matěj Polách z Ateliéru keramiky a porcelánu představí svou kolekci Superior Objects na stejnojmenné výstavě v Marseille.

Porcelánová kolekce Superior Objects vychází z abecedy Vegan Sans. Jejím autorem je typograf Vojtěch Říha, který se již během studia zabýval vytvářením porcelánových objektů a absolvoval stáž v Ateliéru keramiky a porcelánu Maxima Velčovského. Kolekci rozvinul do sériové výroby se spolužákem Matějem Poláchem. Každé písmeno (litera) abecedy  bylo otočeno kolem své levé osy, čímž vznikl soubor symetrických objektů. Inspirací pro rotaci byl modelářský kruh, s jehož pomocí také Matěj Polách formy vyráběl. Písmena se následně odlévala a opatřila glazurou. Stejný efekt, který je možné ve 3D software vytvořit během vteřin, trval vyrobit i celý den podle náročnosti. Vytažením písma do prostoru reaguje na digitalizaci, během které se značně zjednodušily nástroje pro tvorbu autorských abeced. Důsledkem je však podle Vojtěcha jisté zploštění oboru: „Řada písem není dostatečně zajímavých, chybí jim detail a vznikají do počtu. Chceme ukázat, že i po digitalizaci jako typografové musíme ovládat řemeslo tvarování a mít velký cit pro materiál. Věřím, že na všech mých písmech to jde poznat.
 
Kolekce Superior Objects vzbudila poprvé pozornost na Designbloku 2016, kde za ni byli autoři nominováni na "Objev roku". K vidění byla například na jaře 2017 v Centru současného umění DOX nebo na podzim v galerii GASK v Kutné Hoře.
 
Výstava je uspořádána za podpory Ministerstva školství a tělovýchovy a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.