Michal Strach na Mini Wonders v Londýně
Vytvořeno: 21. 8. 2018 od Absolvent

Absolvent Ateliéru K.O.V. Michal Strach si pro londýnskou výstavu českých hraček Mini Wonders připravil workshopy pro děti i dospělé. O víkendu 15 a 16. září bude pomáhat vytvářet závodní autíčka z kostek mýdel. Na výstavě jsou také k vidění práce mnohých absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.  Jmenovat můžeme Romana Vrtišku a Vladimíra Žáka, kteří zároveň vedou Ateliér designu nábytku a interiéru, Michala Stracha, dua My dvě (Veronika Watzková a Monika Matějková), Jana Čapka nebo Adély Fejtkové.

 

Mini Wonders - století české hračky

 

 15. září 2018 - 14. října 2018
Vernisáž: 14. září 2018, 18:30 - 21.30 hod
Otevírací hodiny v době London Design Festivalu (15.-23. září): po-ne, 10-18 hod.
Otevírací hiodiny od 24. září do 16. října: po-pá, 10-18 hod.

 Vitrínka - Galerie Českého centra Londýn, 30 Kensington Palace Gardens, W84QY, London

 

Od Fatry až po Merkur, české hračky za téměř sto let své existence sklidily úspěch jak doma, tak i v zahraničí. Jejich příběh se začal psát na začátku 20. století a od té doby ušly dlouhou cestu. Výstava nazvaná mini wonders, která ukáže tradici výroby českých hraček v celé své kráse, představí jak tradiční design, který byl uveden na začátku dvacátých let, tak i moderní kousky.

 Od roku 1920, kdy byl představen první design, si české hračky získaly renomé také v zahraničí. Výstava Expo v Bruselu v roce 1958, kde Československo představilo výstavu Jiřího Trnky, Vektora Fixla a Václava Kubáta zaměřenou na dětský svět, přinesla Československu neočekávaný úspěch. Až nedávno ale dvě výstavy na českou hračku ve světě opět upozornily – retrospektiva Libuše Niklové “Plastique ludique” v roce 2011 v Pařížském Muzeu dekorativního umění a výstava v Muzeu moderního umění v New Yorku nazvaná “Century of the Child: Growing by Design 1900–2000” v roce 2012, na které byly vystaveny také hračky předních českých designérů.

Současná česká hračka si nyní v rukou mladé generace designérů a ilustrátorů dopřává nový vzhled, ale přitom se drží tradice. Hračky pak designérům poskytují příležitost, jak svobodně/volně rozvinout představivost, pokořit vlastní hranice kreativity a naplnit svůj potenciál. Výstava mimo jiné představí stavebnice Merkur, dřevěné odrážedlo od RePella, nafukovací plastové hračky od Fatry (design Libuše Niklové, Zuzany Lednické a Anny a Jerryho Kozových) a magnetické dřevěné puzzle Detoa.

Kurátorka výstavy: Tereza Bruthansová
Návrh instalace: Anna Kozová + Jerry Koza / atelier SAD
Grafický design: Zuzana Lednická / Studio Najbrt
Project manager: Sandra Karácsony