Pavlína Jana Lörinczová - Postní plátno
Vytvořeno: 21. 2. 2017 od Absolvent

Absolventka Ateliéru malby UMPRUM Pavlína Jana Lörinczová připravila uměleckou intervenci v kostele sv. Václava ve Velešíně.

Postní plátno / kostel sv. Václava ve Velešíně
1/3 – 15/4  2017

umělecké intervence každou postní neděli v 15 hodin: 5. března, 12. března, 19. března, 26. března,  2. dubna, 9. dubna 2017Plátna jimiž, se v postní době zakrývají oltářní obrazy, byla v různých dobách různě pojednávána, někdy zůstávala nezdobená, v pokročilém středověku mívala náročné výtvarné zpracování s námětem vyvrcholení dějin spásy v Kristově oběti. Dopomáhala tak nejen postu očí a myšlenek, ale stávala se i prostředkem zaměření pozornosti věřících.

S tímto pojetím se častěji setkáváme i dnes a také v šestici postních pláten Pavlíny Jany Lörinczové pro kostel sv. Václava ve Velešíně. Tématicky odkazují k postním liturgickým textům, kromě námětu se však vzdávají ostatních prostředků působení malby – barvy a trvalosti: motivy jsou namalovány pouze vodou a zakrátko zmizí. Jsou malířskou realizací postu, připuštěním slabosti prostředků pouze vlastních, připuštěním lidské prázdnoty, kterou může naplnit jen Bůh.

                                                        (z kurátorského textu Lucie Rohanové)