Úspěch absolventů UMPRUM v soutěži Czech Grand Design 2019
Vytvořeno: 4. 5. 2020 od Absolvent

V soutěži Czech Grand Design 2019 opět dominovali absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Největší a opakovaný úspěch sklidila absolventka Ateliéru produktového designu Lucie Koldová, která získala cenu Designér roku – Cena Ministerstva ultury ČR, a to již podruhé během své kariéry! Mezi oceněnými a nominovanými figurovala i řada jejích spolužáků.

Lucie Koldová byla nominována mezi nejlepší za kolekci venkovního nábytku Manta, židle Cocon, čalouněné židle Celine pro značku Freifrau nebo stoly pro slovenskou Javorinu. V současné době tato designérka působí i jako kreativní ředitelka značky Brokis. Své úspěchy pravidelně potvrzuje mnoha oceněními v tuzemských i zahraničních soutěžích.

O toto, nejvyšší ocenění se s ní ucházeli i další absolventi UMPRUM, a to designérské duo Herrmann & Coufal, kteří navrhli kromě interiérových kusů pro výrobce Duro také venkovní mobiliář pro mmcité1. Eduard Hermann i Matěj Coufal jsou taktéž absolventy Ateliéru produktového designu. Nominované bylo také studio LLEV – Marcel a Eva Mochalovi, absolventi UMPRUM, kteří soutěžili s nejnovější kolekcí nábytku Book a vázami z irizujícího skla Nueevo.

Do nejužšího kola nominací v kategorii Módní designer roku se dostala absolventka UMPRUM Zdenka Imrezczová a student Ateliéru designu oděvu a obuvi Zoltán Tóth.  
Své místo mezi nejlepšími šperkaři – Designér šperku roku – opět obhajovala Nastassia Aleinikava, tentokrát ve spolupráci s Danou Prekopovou, se kterou navrhovaly kolekci brýlí IOKO x NA Summer.

Vítězem kategorie Grafický designér roku se stal Jan Matoušek, absolvent Ateliéru grafického designu a nových médií, ve kterém před nedávnem působil i jako jeho asistent. V soutěži CGD 19 byl oceněn za vizuální koncepci výstavy a grafický design knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky. Mezi nominovanými v této kategorii byl i absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Michal Rydval, který zaujal vizuálním stylem publikací pro Éditions Fra 2019.

Mezi finalisty ceny Ilustrátor roku figurovala také absolventka Ateliéru ilustrace a grafiky Nikola Logosová  s ilustracemi pro knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech (Petr Svobodný, Běžíliška) a Klub divných dětí.

Absolventi, ale i studenti UMPRUM již pravidelně dominovali v kategorii Objev roku. Vítězem této kategorie se stal čerstvý absolvent Ateliéru grafického designu a nových médií Vítek Škop se svou interaktivní učebnicí fyziky Vividbooks. V nejužší nominaci byla také Dominika Petrtýlová a její Party Vases. Do výběru této kategorie byla také zařazena Luisa Bělohlávková z Ateliéru keramiky a porcelánu s kolekcí Večeře, Mikuláš Brukner z Ateliéru módní tvorby se studií Hodný šaty, kterou vytvářel v rámci projektu Ascher challenge 2019. Nechyběl ani diplomový projekt Sapience čerstvé absolventky Ateliéru designu oděvu a obuvi Barbory Procházkové a kolekce židlí Nyiny Chairs čerstvého absolventa Ateliéru designu nábytku a interiéru Adama Štoka.