Čestná cena pro Tamaru Salajovou v soutěži TAB Vision Competition
Vytvořeno: 18. 9. 2019 od Architektura III

Studentka Ateliéru architektury III UMPRUM Tamara Salajová dostala čestnou cenu na mezinárodním bienále architektury v Tallinnu v soutěži TAB Vision Competition.

TAB 2019 jury ocenilo čestným uznáním její projekt "Self-sufficient habitat". Soutěž objevovala novou architektonickou estetiku prostřednictvím habitatů, které boří zažité architektonické přístupy. Jedním z cílů bylo řešit sdílený ekosystém a vztahy lidí a přírody, organického a anorganického. Soutěžící měli za úkol vytvořit prostředí sdílených a soukromých habitatů určených pro práci a život, navrhnout bydlení i okolní prostředí pro všechny generace, kde by bylo možné vyrůstat, hrát si a učit se. Soutěž si kladla za cíl najít únik z mdlé a nenápadité architektury a najít nové koncepty pro alternativní způsob života.

Žijeme ve světě plném technologií, které stále více ovlivňují naše základní denní potřeby. Už nechodíme nakupovat, ale obchody jsou přinášeny k nám. Technologie a s nimi spojené služby nám čím dál více usnadňují naše životy, ale zároveň nás na sobě činí čím dál závislejšími. To byl důvod, proč se Tamara Salajová rozhodla navrhnout soběstačné jednotky, které jsou navrženy ve dvou variantách. První je volitelná, dvoupatrová, která může sloužit jako dva malé byty nebo rodinný domek. Druhá odpovídá velikosti normálního bytu. Strukturu netvoří spojováním malých segmentů jako cihly, ale celých jednotek. Záměrem bylo navrhnout levnou konstrukci, aby byly byty dostupné pro co nejširší společnost. Samotné jednotky jsou propojeny venkovními chodníky, které slouží jako ulice a náměstí, kde se mohou lidé scházet.

Do soutěže se přihlásilo na 80 projektů z celého světa - z Ruska, Japonska, Číny, Austrálie, Izraele, Polska, České republiky, Rakouska, Francie, Itálie, Holandska, Belgie, Španělska, Velké Británie, USA a Estonska.  Byly uděleny 3 ceny a 4 čestná uznání.