Jiné vize 2020 - Hlavní cena poroty studentům UMPRUM
Vytvořeno: 16. 12. 2020 od Architektura III

 

Tvůrčí tým studentů UMPRUM ve složení Štěpán Krahulec (Ateliér architektury III), Fanny Chaiyarach (Stážistka Erasmus) a David Střeleček (Ateliér sochařství) získal Hlavní cenu poroty festivalu Jiné Vize 2020 v rámci PAF Olomouc. Oceněno bylo jejich video Don´t Be Dam(n). Do výběru 10 nejlepších se dostali i další studenti a absolventi UMPRUM.

  „Přijímací rituál nově příchozích do tajemného mokřadního společenství.“ Namísto videoesejistického rozvažování o snoubení genetiky, politiky a postapokalypsy Don’t Be Dam[n] vtahuje do děje vyprávěním v duchu weird fiction. Lužním biotopem nás provází halucinogenní kamera, která stejnou měrou dezorientuje, jako vtahuje do děje. Úzkostný náhled do života na Zemi po blíže neurčené katastrofě soustředí pozornost na kmenově ritualizované vztahování se k půdním a vodním ekosystémům.

 Ocitáme se v podmínkách, kdy z krajiny mizí poslední objemy vody. Půda díky intenzivnímu zemědělství ztratila úrodnost a zemědělská krajina připomíná spíše hydroponický systém, který je „vyživován výživnou směsí“. Odvodnění krajiny má destruktivní účinek na malý vodní cyklus, což destabilizuje klima. Tento stav je velmi pokřivený a nevhodný pro život.
 Ztráta rozmanitosti biotopů vytlačila nelidské entity z jejich přirozených stanovišť. Úbytek života v krajině způsobuje ztrátu biodiverzity. Absence základních aktérů těchto propletených sítí, ohrožuje zhroucení prostředí a jeho obyvatel. „Lidská“ komunita je svázána s přírodními procesy, a proto bychom se měli starat o jevy, jako je přítomnost hmyzu v krajině nebo její schopnost poskytovat úkryt jiným živým tvorům.
 Jsme (transformujeme) umělou hladinu vody a utěsňujeme drenážní systémy z polí. Vypustíme vodu z vodních nádrží do všech směrů. Zavlažujeme pole, louky a lesy. Na těchto dříve vyschlých pláních navrhujeme budoucí lužní krajiny. 

 Mezi 10 nejlepších projektů byla vybrána videa i dalších studentů a absolventů UMPRUM. Jmenovat můžeme video studenta Ateliéru fotografie I Filipa Kopeckého Snake Sadness, film 1 doktoranda Ateliéru sochařství Jana Boháče, který vznikl ve spolupráci s BCAA system & Psí víno, Re-Enter The Plant absolventky Ateliéru keramiky a porcelánu Nely Britaňákové a  týmový projekt Valentýny Janů a absolventa Ateliéru supermédií Kryštofa Hlůže Max the Weather Girl.  

 
Jiné vize CZ je soutěž mapující současné umění pohyblivého obrazu v České republice. Přizvaní kurátoři a kurátorky vybírají z děl přihlášených v rámci open callu finálních deset. V roce 2020 tento výběr sestavili kurátoři Tina Poliačková a Lumír Nykl. Všechna díla vznikla v posledních 18 měsících a byla produkována v ČR.
Videa vybraná do Jiných vizí 2020 krouží okolo hroutící se lidské subjektivity dvěma způsoby: buď zdůrazňují nouzovou situaci v její nahé podobě, anebo hledají způsob, jak překročit její práh.

 

Štěpán Krahulec, Fanny Chaiyarach, David Střeleček: Don't Be Dam[n]

Filip Kopecký: Snake Sadness

Jan Boháč & BCAA system & Psí víno: 1