Nové habitaty - nové ornamenty
Vytvořeno: 30. 1. 2019 od Architektura III

Nové habitaty – nové ornamenty

Ateliér architektury III představí svůj semestrální projekt ve Winternitzově vile

Vernisáž: úterý 5. 2. 2019 od 18 h
Termín konání akce: 6. 2. – 10. 3. 2019
Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5
Otevřeno: neděle – středa 12–18 hodin

 

Nejnovější projekt studentů Ateliéru architektury III Nové habitaty – nové ornamenty se představí na stejnojmenné výstavě ve Winternitzově vile.

Nové habitaty – nové ornamenty se pozastavují nad novými formami bydlení pro město Tallinn vytvářenými prostřednictvím výpočetního navrhování a propracováním nové ornamentální estetiky. „Studenti ve svých návrzích spekulují o typologiích, formách, konstrukcích, materiálech, ale hlavně o nové kráse, která se může projevit ve zcela nečekané formě. V práci navazují na rešerši významných stavebních typologii dvacátého století reprezentovaných Le Corbusierovým Maison Domino, Habitat 67 od architekta Moshe Safdie a Mobius House od UNstudio. Navazováním, překročením nebo odmítnutím těchto vzorů hledají zcela nové ornamenty a nové habitaty“, přibližují projekt kurátoři Imrich Vaško a Shota Tsikoliya.

Výstava Nové habitaty – nové ornamenty je pokračováním úspěšné spolupráce mezi Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze a Winternitzovou vilou. Spolupráce začala v roce 2018 výstavou Architektura na UMPRUM 2018 – výběr z klauzurních prací studentů ateliérů architektury. V současné době také probíhají rešerše, na základě kterých by měla vyjít publikace o Winternitzově vile. Nyní dostal prostor nejnovější projekt Ateliéru architektury III vedeného prof. Imrichem Vaškem a Shotou Tsikoliyou.

„K výběru této výstavy dopomohla i blízkost témat, nově pojímaného ornamentu studentů experimentální architektury a vnímání ornamentální estetiky spoluautora Winternitzovy vily Adolfa Loose. Jeho názory byly shrnuty v jeho známé knize s příznačným názvem Ornament a zločin“, říká, proč se právě rozhodli zařadit tuto výstavu, ředitel galerie a spolumajitel vily David Cysař.

Výstavu modelů a návrhů studentů Ateliéru Architektury III bude možné vidět v prostorách pokojů v prvním patře Winternitzovy vily až do 10. března.

 

 

Kurátoři výstavy: Imrich Vaško a Shota Tsikoliya

Vystavující: Malin Hilding, Petra Garajová, Kristin Gravdal, Vojtěch Kordovský, Štěpán Kráhulec, Daniel Marko, Ivan Olontsev, Shervin Peyghambari, Tamara Salajová, Petra Sochůrková, Daniel Sviták

O Winternitzově vile
Winternitzova vila slavného architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty se díky velkému zájmu veřejnosti otevřela 25. dubna 2017 trvale jako galerie. Je možné ji navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou a každou sobotu a neděli v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníci si mohou nejen v klidu prohlédnout dílo Adolfa Loose (a obdivovat jeho mimořádný způsob členění prostoru tzv. raumplan), navštívit aktuální výstavu a stálou expozici mapující osud vily od třicátých let, ale také si užít unikátní prostory při některém z doprovodných programů. Pravnuk Josefa Winternitze, který nechal vilu postavit pro svoji rodinu v roce 1932, zde pořádá v duchu tehdejších salonů přednášky o dějinách umění a architektuře, divadla, koncerty a swingové tančírny.