Cena pro Adélu Koubovou v Dřevěná stavba roku
Vytvořeno: 3. 5. 2021 od Architektura IV

Projekt bytového domu s občanskou vybaveností Vertikální zahrady studentky Ateliéru architektury IV UMPRUM Adély Koubové sklízí další úspěchy. Aktuálně získal již druhé ocenění. Stal se Vítězem odborné poroty v soutěži Dřevěná stavba roku.

Soutěž Dřevěná stavba roku pořádá Nadace dřevo pro život. Do aktuálního ročníku 2021 se přihlásilo 65 staveb.

Projekt Vertikálních zahrad vyniká především svou univerzálností. Byl navržen pro čtvrť, která není nutně spojena s místem a její kompatibilita aplikovatelnosti je široká. Lze použít pouze segment, jeden dům či jednu ulici, ale zároveň může vzniknout “neomezeně” velká čtvrť. V tomto případě je prototyp urbanismu aplikován na brownfieldu kousek od metra Kolbenova. Projekt reaguje na celkový problém růstu populace a s ní spojený růst měst. Jedná se o čtvrť, kde si člověk a příroda jsou rovni, kde dochází k pozitivní kolizi města a přírody. Také použité materiály hrají důležitou roli svou šetrností k životnímu prostředí.

Prototyp – univerzální urbanismus, princip by se dal přirovnat ke skládání “puzzlí nebo skládačky”. Malé části tvoří větší a ty větší zase ty velké, celek je prototypem, který se může, a nebo možná nemůže rozrůstat donekonečna. Modul / bytové jednotky tvoří patro, jedno či více pater tvoří dům, více domů tvoří řadu a více řad ulici / ulice. Plno střídá prázdno. Ulice střídá řadu domů, ty zase střídá zeleň a po zeleni následuje opět řada domů. Nejen princip skládání je pro Adélu důležitou součástí univerzálního urbanismu, ale také princip zahradního města, zahradního města 21. století, doby, která je plná změn a kdy je nutno na tyto změny reagovat. 

Základním stavebním materiálem je dřevo, materiál nejen minulosti, ale i budoucnosti. Kostra domu je přiznaná skeletová konstrukce z lepeného lamelového dřeva. Dřevo nejenže je zde hlavním konstrukčním materiálem, zároveň je hojně využito v interiérech, kde je finišem pro stropy a podlahy, v některých případech i pro stěny.
Strom je za svůj život schopný spotřebovat velké množství CO2, které se "ukládá do dřeva". 1m³ v sobě může mít uloženo až 1000 kg CO2, které se při spalování či rozkládání opět uvolňuje zpět do atmosféry. Stromy jsou nepostradatelnou součástí, spotřebovávají CO2 a zároveň produkují kyslík, který je nezbytný pro život na naší planetě.

Adéla Koubová je studentkou Ateliéru architektury IV vedeného Romanem Brychtou. Za svůj projekt Vertikálních zahrad získala již dvě ocenění. To první byla Cena odborné poroty v 8. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva. Adéle Koubové záleží na prostředí, kde žijeme a které lze skrze architekturu určitým způsobem ovlivňovat. Vnímá jako velmi důležitou péči o krajinu, zájem o způsob rozvoje měst a zaměření pozornosti na materiály při výstavbě. Některé projekty / činy mohou být pouhými nepatrnými střípky, ale i takto malé střípky jsou součástí většího celku.