Instituce odkazu
Vytvořeno: 1. 3. 2022 od Architektura IV

Během posledních tří měsíců jsme si připomněli desetileté výročí od úmrtí tří významných postav české literatury. Ivan Martin Jirous 9. 11. 2011 (67 let), Václav Havel 18. 12. 2011 (75 let) a Josef Škvorecký 3. 1. 2012 (88 let).

 

Už před deseti lety jsem o těchto osobnostech přemýšlel v kontextu možného zadání pro studenty. Tehdy, přiznám se, jsem uvažoval o hrobkách či náhrobcích. Dnes přemýšlím o jejich odkazu, který nám po sobě zanechali a o tom, co s nimi naše společnost udělala.

 

Zmíněná tři jména prezentují paralelní avšak odlišné životy v naší novodobé historii, spojené s komunistickou diktaturou. Josef Škvorecký – jazz, próza, emigrace, exilové nakladatelství; Václav Havel – dramaturg, disident, prezident; Ivan Martin Jirous – básník, underground, magor.

 

Jedinou známou funkční institucí ve spojitosti s těmito jmény je Knihovna Václava Havla. Každý týden čtu v Respektu její bohatý program nabízející čtení, diskuse, přednášky či koncerty. Ovšem kdo z nás ví, kde přesně tato instituce, pracující s odkazem Václava Havla, sídlí? Nezasloužil by si větší a významnější prostor – architekturu, prezentující význam odkazu ve spojitosti s budoucností?

 

V letním semestru se budeme zabývat návrhem sídla instituce odkazu těchto tří osobností. Věřím, že tyto instituce mají v kontextu naší novodobé historie a hlavně budoucnosti v naší společnosti místo a má smysl je budovat.

 

Ve čtvrtek 3. 3. 2022 jsme v ateliéru přivítali Marka Švehlu (kniha Magor a jeho doba) a Václava Krištofa (kniha Josef Škvorecký Prima sezóny 1924-2012) a diskutovali jsme o odkazu Ivana M. Jirouse a Josefa Škvoreckého.

 

Ve čtvrtek 31. 3. 2022 jsme v ateliéru přivítali Michaela Žantovského, který nám představil Knihovnu Václava Havla.

 

Finální prezentace semestru proběhnou 12. května. Jako hosta přivítáme architekta Jana Žalského.