Místa hraničních přechodů
Vytvořeno: 15. 9. 2020 od Architektura IV

Místa hraničních přechodů


24. 9. - 9. 10. 2020
vernisáž: 24. 9. 2020 v 18 hodin

Studio Alta - Event Room a Loď, Západní křídlo Invalidovny, Sokolovská 136/24, Praha 8-Karlín
otevřeno: po-pá 14-19, so-ne 10-19


Ateliér architektury IV představuje projekty z letního semestru 2019/2020 na téma hranic a míst hraničních přechodů.

Po roce 1989 se otevřely hranice a kolem hraničních přechodů se začala budovat infrastruktura. Při hlavních dopravních tazích vznikly objekty a „brány“ jejichž autoři jsou ve většině případů anonymní. Pro proces překračování hranic byly zabrány poměrně velké plochy v krajině. Kontrola aut, autobusů a nákladních aut vyžadovala vytvoření rozsáhlých odstavných ploch (pro nákladní auta to platí dodnes – otázka je, je-li to opravdu nutné).

 

Po vstupu České republiky do EU a hlavně po implementaci Schengenské smlouvy v roce 2007 se tato místa postupně vyprázdnila. Jejich hlavní funkční podstata (kontrola a prohlídka cestujících) byla otevřením hranic zrušena. Dnes těmito místy projíždí nerušeně miliony aut. Objekty a celní brány se opouštějí a stávají se novodobými ruinami. Zadáním semestru bylo tato místa zmapovat, zanalyzovat a promyslet jejich budoucnost - vymyslet scénář jejich smysluplné existence nebo celkovou proměnu místa.

 

Pod vlivem koronavirové pandemie došlo ke znovuuzavření hranic a také naše téma Míst hraničních přechodů se posunulo do obecnější a osobnější roviny.

 

Vystavující: Jakub Cibula, Samuel Cigler, Svetlana Devyatkina, Matěj Hoffman, Mariia Khositashvili, Adam Kocík, David Krátký, Kristýna Mocová, Aleš Rezler, Tadeáš Stolín, Glib Sydorenko, Hana Turnovská, Kryštof Uhlík , Barbora Žentelová (Ateliér Fotografie II, UMPRUM)

Koncepce výstavy: Jakub Cibula, Tadeáš Stolín, Glib Sydorenko, Kryštof Uhlík

Foto: Barbora Žentelová

Videa k projektům dostupná online: https://vimeo.com/user118689396