Projektil33
Vytvořeno: 4. 12. 2017 od Architektura IV

Projektil33

Jedenáct realizací architektonického ateliéru Projektil v rukou předních současných fotografů a umělců.

 

14. 12. 2017 – 4. 3. 2018
vernisáž: 13. 12. 2017 od 19 hodin

komentovaná prohlídka: 18. 1. 2018 v 19 hodin a 18. 2. 2018 v 16 hodin

 

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7

 

Akce projektil byla podpořena v rámci akademické grantové soutěže UMPRUM a zapojili se do ní Roman Brychta vedoucí Ateliéru architektury IV, Petr Babák, vedoucí Ateliéru grafického designu nových médií a řada absolventů z různých ateliérů UMPRUM.
Jmenovat můžeme následující - Jaromír Skácel (Ateliér grafického designu a nových médií), Eva Maceková (Ateliér ilustrace a grafiky), Jakub Jansa (Ateliér supermédií), Eva Koťátková (absolventka doktorského studijního programu Výtvarná umění, obor Volné a užité umění), David Krňanský (Ateliér malby), Martin Kubát (Ateliér ilustrace a grafiky), Martin Lacko (Ateliér ilustrace a grafiky), Jiří Thýn (Ateliér fotografie) a Michal Šeba (Ateliér fotografie)

 

 

Jedenáct realizací architektonického ateliéru Projektil v rukou předních současných fotografů a umělců.

Pokud psát o hudbě je jako tancovat o architektuře, jak je na tom fotografování architektury? A co kresba, malba nebo video? Kde se předbíhají, kdo sóluje a kdo má pošlapané nohy? Je na místě, že výstava testuje hranice zobrazování architektury na realizacích ateliéru, který vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v Praze, vědeckou knihovnu v Hradci Králové nebo ekocentrum Sluňákov, stejně jako trvalým zájmem o veřejný prostor a otevřenou spolupráci napříč obory.

Výběr nejzajímavějších současných umělců a fotografů, kteří se ve své tvorbě běžně nezabývají architekturou, dokumentuje vzdělávací zařízení, muzea nebo parky Projektilu důsledně různorodě. Společně ale svým zaměřením na architekturu coby předpoklady určující podobu života, demontuje rozšířené konvence architektonické fotografie protěžující efektní prázdné formy.

Obrazy doplňují texty kurátora výstavy Michala Nanoru.

 

Autoři a realizace: Ateliér Malátova Praha (Tereza Havlínková, Josef Bolf), Centrum ekologických aktivit Sluňákov (Jiří Thýn, Anežka Hošková), Lesopark Belveder Praha-Zbraslav (Michal Šeba, Jakub Matuška aka Masker), Městská knihovna a kulturní centrum Vozovna Praha (Václav Tvarůžka, Michal Pěchouček), Muzeum barokních soch Chrudim (Václav Jirásek, Eva Maceková), Nábřeží Maxipsa Fíka Kadaň (Jiří Hroník, Martin Kubát), Národní technická knihovna Praha (Libuše Jarcovjáková, David Krňanský), Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové (Vojtěch Veškrna, Martin Lacko), VIDA! science centrum Brno (Vendula Knopová, Jakub Jansa), Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Brno (Dušan Tománek, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič), ZŠ a ZUŠ Líbeznice (Hana Knížová, Eva Koťátková)

Komentovaná prohlídka výstavy s Romanem Brychtou a Michalem Nanoru

čtvrtek 18. 1. 2018 v 19 hodin
neděle 18. 2. 2018 v 16 hodin

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7

Vernisáž výstavy - foto: Antonín Jirát