UMPRUM x swim / Skupenství vody
Vytvořeno: 3. 2. 2019 od Architektura IV

UMPRUM x swim / Skupenství vody

 

24. 1. - 4. 4. 2019

Štěpánská pasáž, klub Swim, Štěpánská 36, Praha 1

 

WEB: https://a4h2o.cargo.site

 

Doprovodný program

28. 2. od 19 hod - komentovaná prohlídka výstavy s přednáškou o historii Štěpánské pasáže
4.4. od 19 hodin - DERNISÁŽ včetně přednášky Jindřicha Vybírala, komentované prohlídky výstavy a následné afterparty v klubu Swim

 

 

Voda jako základ života na Zemi je přírodní prvek, bez kterého se neobejdeme ani jeden den. Ve všech svých skupenstvích se objevuje nejen v běžném životě; na instalaci UMPRUM x swim ji studenti v přeneseném smyslu představují také v různých uměleckých skupenstvích. 

Do instalace vstupujeme kolem celoprosklené vitríny, která umožňuje objevit Hydrocollection Sáry Matysové inspirovanou cestou zbytkové mořské vody Vincentky na zemský povrch. Dialog vody a zemského povrchu je reflektován použitím hi-tech materiálu zvaného hydrogel, který dokáže absorbovat až 99% vody. Vedle plavek jsou výsledkem také studie materiálů – krystaly hydrogelu, barevné pigmenty, minerální voda, zlaté dezény, textil – odrážející strukturu geologických vrstev, jimiž voda putuje na zemský povrch. 

Do odrazu vody na textilu se nenápadně ponořují kovové nohy zrcadlové instalace Terezie Lexové a Štěpána Smetany zvané Mirror Stage. Stejně jako ve vodě hledáme odraz sama sebe, tak i před zrcadlem se snažíme rozpoznat svůj ucelený obraz. Volně stojící zrcadlo plynule propojující sklo s kovem může evokovat jak narcisovské zahledění, poznání vlastního já, tak skrze něj můžeme studovat hru odrazu světla, barev a okolí. 

Zaoblená vitrína s klasickým funkcionalistickým kovovým lemováním představuje projekt Ateliéru architektury IV s tématem vody ve městě či krajině inspirované extrémním suchem minulého léta. Pravidelné rozdělení vitríny, jež původně sloužila k prezentaci komerčních produktů, nabídlo studentům prostor pro vystavení pěti akvárií s různými artefakty. Plastové produkty ve spojení s reklamními QR kódy problematizují vodu jako samotný užitný výrobek, který dnes za cenu konzumu zajišťujícího naše pohodlí bezohledně spotřebováváme. 

Každodenní spotřebu vody tematizuje také práce Matěje Janského. Plivanec zubní pasty byl naprogramován pro pletací stroj a vetkán do svetru z italské organické merino vlny v polské Lodži. Práce, která vznikla v rámci projektu Art ofSwissdent, nabízí zamyšlení nad zbytečným plýtváním vody při čištění zubů a možností přispět k šetrnému zacházení s životním prostředím třeba i během této drobné denní aktivity.

 

Text a koncepce: Martina Freitagová

Vystavující a jejich práce: 

Sára Matysová (Ateliér textilní tvorby) - Hydrocollection

Terezie Lexová & Štěpán Smetana (Ateliér produktového designu) - Mirror Stage

Matěj Janský (Ateliér designu nábytku a interiéru) - Pobryndaná mikina (Dílo vzniklo v rámci projektu Art of Swissdent v režii společnosti Profimed)

Ateliér architektury IV - Gabriela Sládečková, Max Lipovský, Samuel Cigler, Zuzana Včeláková, Adéla Koubová - Voda ve městě a krajině 

Fotografie: Karolína Matušková