zadání úvodního semestrálního úkolu léto 2012/2013
Vytvořeno: 28. 2. 2013 od Architektura IV

Doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013

zadání mobilního modulu

5 finalistů

5 měsíců

5 míst

V posledních dvou letech vznikl projekt doprovodných programů CJCH. Jejich cílem je představit vždy 5 finalistů širšímu publiku na nejrůznějších místech ČR. Tuto snahu vnímáme především jako možnost prezentovat podoby současného umění (jehož představiteli finalisté jsou) a také nacházet nové způsoby komunikace o výtvarném umění.

V ročníku 2011 dostali finalisté možnost vybrat si libovolné místo v ČR a tam představit svou práci. Většinou jsme zvolili profil happeningu nebo prezentace práce umělce. Pozdější vítěz ceny M.Ther představil svá videa v sále hospody v Kytlici (Sudety, odehrával se tam  děj jeho filmu), J. Thýn v zahradnictví v Ďáblicích, P. Sterec si vybral Koněpruské jeskyně (happening spojil s pozdější prezentací na finálové výstavě), F. Cenek se představil v rámci Jihlavského film festivalu a D. Lang nechal upéct dort artefakt, který snědl se studenty Táborského gymnázia.

V ročníku 2012 byl zvolen jiný model komunikace. Propojení spolupráce s pěti galeriemi, před jejichž budovami proběhly jednotlivé prezentace. Vznikl mobilní modul (arch. J. Kopec), který se stal platformou pro jednotlivé prezentace. Akce proběhly před galeriemi v Praze (VP), Brně (DUMB), Bratislavě (SNG), Ostravě (DU) a Hradci Králové (TK). Požadavky na jeho podobu byly: mobilita, vizuální atraktivita, komunikativnost, hravost, spojení architektury a sochařského objektu. Autor vytvořil modul, jehož podobu si určoval umělec sám (měl 5 variant nastavení), v noci byl osvětlen (led pásky v konstrukci), jeho součástí byly dvě malé plazmy s informacemi o finalistech, modul byl graficky „popsán“ informacemi o ceně a finalistech. Problém byla jeho váha: konstrukce ze dřeva a ocelového rámu (kol 300 kg), nedostatečná izolace (problém s el. obvody).

Ročník 2013

Požadavky

Navrhnout a následně realizovat "krytý mobilní objekt", jehož schopností je vytvořit jednodenní „situaci“ pro setkávání dětí a studentů (dopolední program pro školy), představení vždy jednoho finalisty (odpoledne)a večerní program(debata, dj set). Modul by měl být zakrytým místem (ochrana před větrem a deštěm), které zároveň působí přístupným dojmem, je efektním prvkem v prostoru města (svítí, hraje..), informačním stánkem (texty, plazma, info panely..) i místem pro setkání u kávy. Jeho provoz je celodenní, kapacita pro návštěvníky minimálně 20-30 osob, je připojený na el. zdroj a je (přiměřeně) odolný nečekaným atakům. U díla upřednostňujeme vtipné a jednoduché řešení před náročnou stavbou. Zároveň nás zajímá jistá vizuální efektivnost objektu i schopnost přilákat zájem veřejnosti.

Parametry                                                               

Velikost není daná, max. velikost při transportu – měl by být skladný, max. hmotnost – při manipulaci jednotlivých částí účast max. tří osob, přívod elektřiny. Objekt by měl by vydržet minimálně 5 instalací, počítáme s frekventovanými prostory měst, především s náměstími. Pravděpodobně půjde o prezentace v těchto městech: Praha, Plzeň, Brno, Karlovy Vary, Ostrava.

Termíny

Zadání  04.02.2013

Odevzdání práce  18.02.2013

Výběr vítězného návrhu 20.02.2013

Produkce 01.03. – 12.04.2013 (dohled autora)

Akce duben – září 2013