Katedra architektury v kraji Veneto – Vicenza, San Vito, Benátky, Padova
Vytvořeno: 13. 11. 2016 od Katedra architektury

 

Katedra architektury  v kraji Veneto – Vicenza, San Vito, Benátky, Padova

 

Prvý říjnový týden v začátku akademického roku 2016 – 2017 naplnily 3 ateliery katedry velmi atraktivní formou výuky – exkurzí většiny studentů i pedagogů na letošní 15. Bienále architektury v Benátkách.

 

Z celé expozice, především v areálu Giardini a v Arsenálu, vznikla za dva dny široká fotografická dokumentace, vytvořená studenty i pedagogy. Dojmy, kterými působily jednotlivé pavilony v zahradách i historické objekty původně vojenského námořního opevněného prostoru byly předmětem širokých diskuzí i referátů.

 

Celý zájezd skoro padesáti členů studentské i pedagogické obce katedry byl kontinuální přednáškou všech zúčastněných pedagogů na nejrůznější témata, dotýkající se navštívených lokalit v dalším programu exkurze.

 

Již po výjezdu se hovořilo o dálničním stavitelství a v dalších dnech o benátských vilách, o Vicenze a jejích výrazných objektech včetně důmyslných divadelních iluzí, o vile Rotondě, o hřbitově rodiny Brion architekta Carla Scarpy včetně jeho medailonu, o historii samotných Benátských bienále, vybraných objektech města i realizovaných projektech jeho záchrany, o Padově, o její kapli Scrovegni i večer navštíveném chrámu San Antonio, o Františkánech i sklářích na Muranu …

 

Mnohdy ani jednotlivé transfery mezi jednotlivými místy časově nestačily k jejich plné prezentaci a tak se v autobuse přednášelo až do pozdních nočních hodin – jak po odjezdu, tak i cestou zpět.

 

Možná ještě mnohým v povědomí zní Offenbachova Barcarola, která byla vedle dalších hudebních vstupů italského „teatrolirico“ doslovným „hitem“ exkurze. 

 

Akce byla realizována na základě úspěšného grantu v akademické soutěži 2016

 

 

 

Autoři fotografii:

Mgr. ak. arch. Roman Brychta

Ing. arch. Ondřej Busta

PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D.

Prof. ak. arch Imrich Vaško

 

Ilustrace:

Vila Rotonda

půdorys: Andrea Palladio, Čtyři knihy o architektuře, překl. Libuše Macková, Praha 1958

řez: pinterest.com

pohled do sálu: James S. Ackerman, Palladio, Harmondsworth 1966