Velké Meziříčí - Prvorepublikové tváře města mezi řekami
Vytvořeno: 5. 10. 2018 od Aš po Už/horod

Velké Meziříčí

18. 10. 2018

 

Páté zastavení projektu Aš po Už/horod se opět bude věnovat osudům místních prvorepublikových rodin a prvorepublikovým umělcům. Těšit se můžete na debatu a komentovanou procházku městem.

Zastavení ve Velkém Meziříčí patří mimo jiné osobnosti podnikatele Sáblíka, který zde po roce 1918 založil továrnu na jemné voňavky a zabýval se výrobou z vonných mořských hub. Po roce 1948 se jeho továrna sloučila se značkou ALPA, která ve Velkém Meziříčí vyrábí do dnešních dnů známou Francovku. Pan Sáblík založil soukromé muzeum lastur a preparovaných mořských živočichů, a tuto sbírku později věnoval městu.  

V rámci debaty vedené studenty UMPRUM zmíníme také umělce, kteří působili ve službách státu a tvořili tzv. národní styl. Patřili mezi ně: Josef Gočár, Pavel Janák, Dušan Jurkovič, Josef Hoffmann a František Kysela. Účast na debatě přijali: Mgr. Martin Štindl, PhD., paní Milena Tesařová, Mgr. Ladislav Čumba, MgrA. Jitka Škopová a studenti UMPRUM Praha.

Po skončení debaty uskutečníme procházku městem s výkladem k tehdejším nově vzniklým stavbám (domy, školy i mosty). Začátek trasy bude u luteránského gymnázia a procházka povede korzem na Náměstí a dále ulicemi Vrchoveckou, Podhradím, Poříčím, Moráňskou, Novosady a Komenského zpět na Náměstí. Na starém hřbitově na Moráni uctíme památku významných osobností města 1. republiky.

 

Program akce

 10.00 - Přednáška a následná debata pro studenty základních a středních škol /zdarma

 Kinosál J-clubu, Náměstí 17

 
16.00 - Přednáška a následná debata pro veřejnost / zdarma

 Luteránské gymnázium, Náměstí 11/13

 
18.00 - "Prvorepublikové" Velké Meziříčí. Procházka městem s výkladem k tehdejším novým stavbám (domy, školy i mosty).  Začátek trasy u luteránského gymnázia, dále korzem na Náměstí a ulicemi Vrchoveckou, Podhradím, Poříčím,  Moráňskou, Novosady a Komenského zpět na Náměstí. Na starém hřbitově na Moráni bude uctěna památka významných osobností města 1. republiky.

 

Vstupné: ZDARMA

 

Více o projektu a jednotlivých etapách roadshow Aš po Už/horod naleznete zde: https://www.umprum.cz/web/cs/as-po-uz-horod

Aš po Už/horod - Sto let od podnikatelského boomu a firemních osudů 1. republiky v dialogu s UMPRUM je hrdým partnerem Oslav Republiky.

Projekt Aš po Už/horod - Sto let od podnikatelského boomu a firemních osudů 1. republiky v dialogu s UMPRUM byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Zdroj: Velkomeziříčsko.cz, foto: Martina Strnadová