Design a transformace - výstava oslavující český design je zahájena
Vytvořeno: 25. 9. 2022 od Design v Bruselu

Vytvořeno: 25. 9. 2022
Design a transformace 

Expozice v Pražském domě v Bruselu

Vytvořeno: 25. 9. 2022
Design a transformace 

Expozice v Design Museum Brussels

Vytvořeno: 25. 9. 2022

Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020


Design Museum Brussels
7. 9. 2022 – 8. 1. 2023
Place de Belgique – Belgiëplein, Brusel, Belgie

Pražský dům v Bruselu
8. 9. 2022 – 2. 10. 2022
Avenue Palmerston 16, Brusel, Belgie

 

 

Výstava Design a transformace ukazuje, že pod pojmem český design se ukrývá celá řada pozoruhodných výrobků a děl. Sleduje vztahy transformace společnosti a designové produkce. Nezaměřuje se pouze krásné předměty, ale snaží se přiblížit pozadí jejich vzniku – příběhy firem, které svými osudy dokumentují specifika středoevropské situace – staleté kulturní a řemeslné tradice a zároveň neustálé proměny státních útvarů, ekonomických a politických rámců. 

„Komerční úspěch českých firem založený na spolupráci se špičkovými domácími i světovými designéry je proto prvním tématem současné výstavy, která představuje aktuální tendence českého designu,“ upřesňuje rektor UMPRUM, Jindřich Vybíral. 

„Nebylo úplně lehké vybrat z českých firem a projektů omezený počet, který by se vešel do Design Musea. Vedle kritéria úzké spolupráce s designéry pro nás byla při výběru projektů důležitá pestrost celku. Různí se stáří společností – od těch založených v 19. století (Škoda Auto, TON, Český porcelán), přes vlnu firem založených po roce 1989 (LINET, mmcité) po velmi mladé projekty (Textile Mountain, PÁR). Odlišné jsou i příběhy, jimiž jednotlivé projekty prošly a strategie, které v obtížných situacích volí. Chceme také alespoň v náznaku ukázat šíři odvětví, která v souvislosti s designem v České republice existují – od tradičně prezentovaného sklářství, přes automobilový průmysl, firmy vyrábějící městský mobiliář, zdravotnickou techniku, nábytek, obuv, porcelán, po relativně mladé obory 3D tisku či herní animace. Mozaiku pak doplňujeme fotografickou kartotékou českého designu uplynulých třiceti let, kde se objeví i móda, šperk a grafický design.”

Mezi kritérii výběru firem, které se na výstavě prezentují, byla také historie firmy, turbulentní osudy v návaznosti na společenské a historické děje, pestrost příběhů a přístupu, významná role designu v produkci firmy, spolupráce s výtvarníky a studenty, eventuálně akcentace ekologických a sociálních aspektů produkce.

 

Výstava "Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020“ vznikla u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Připravila ji Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, Úřadem vlády ČR a dalšími vládními institucemi.

Dvě části výstavy jsou k vidění v Pražském domě v Bruselu (od 8. září do 2. října) a v Design Museu Brussels (od 7. září do 8. ledna). Návštěvníci si mohou prohlédnout produkty významných českých firem a značek spolupracujících s předními českými designéry.

Expozice v Pražském domě

Expozice v Design Museum Brussels

Foto: Štěpánka Stein a Viktorie Macánová