1 místo v soutěži MĚSTA BEZ SMOGU
Vytvořeno: 30. 10. 2013 od Ateliér designu nábytku a interiéru

1 místo v soutěži MĚSTA BEZ SMOGU

Ve středu 29. května 2013 se v prostorách brněnského Domu umění uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků druhého ročníku architektonické soutěže Města bez smogu. Vyhlášení spojeného s výstavou soutěžních návrhů se zúčastnili zástupci médií, vysokých škol, soutěžící i široká veřejnost. Vyhlašovatel soutěže společnost Českomoravský cement, a.s. udělil spolu s partnery celkově osm cen.

Soutěž byla pořádána v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. O hlavních cenách rozhodovala nezávislá odborná porota složená z architektů, která hodnotila zejména kvalitu architektonického a urbanistického řešení, způsobilost k realizaci, zdůvodnění vhodnosti použití technologie TX Active, kreativitu, nápaditost a estetičnost. „Teprve druhý ročník soutěže je pro ni vypovídající. Počet 94 přihlášených soutěžních návrhů více než dost potvrzuje, že soutěž je atraktivní a stále výzvou. Tato vysoká účast prokazuje jak autoritu soutěže, tak její poroty.“ shrnul na úvod vyhlášení předseda poroty Ing. arch. Ludvík Grym.

1. místo a cenu 50 000 Kč získala za soutěžní návrh STERADIÁN autorka Viktorie Prokopová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Soutěžní návrh představuje nový prvek ve veřejném osvětlení, který na rozdíl od běžných exteriérových lamp neobsahuje zdroj osvětlení, ale slouží jako odrazová plocha reflektorů. Ve dne působí Steradián jako skulptura, v noci se stává funkčním svítidlem. Díky spodnímu ozáření UV světlem může technologii TX Active využívat i bez slunečního záření. Na různorodě umístěných výstupcích vzniká na sloupu zajímavá hra stínů. Porota na vítězném návrhu ocenila zejména jednoduchý, dobře zpracovaný koncept s možností reálného provedení, snadné prefabrikace a provedení variací jak sloupu, tak výčnělků. „Soutěž jsme dostali zadanou jako semestrální práci. Chtěla jsem navrhnout nejen sochu, ale i praktický objekt, který by mohl být umístěn v libovolném prostoru. Veřejné osvětlení jsem zvolila právě pro maximální využití vlastností materiálu TX Active. Jsem velmi ráda, že jsem se díky soutěži seznámila s tímto materiálem a vítězství pro mě bylo velkým překvapením.“ shrnula své bezprostřední dojmy po vyhlášení výsledků autorka vítězného návrhu.