Jiří Pelcl / Velké & malé objekty
Vytvořeno: 14. 9. 2015 od Ateliér designu nábytku a interiéru

Od čtvrtka 24. září můžete navštívit výstavu vedoucího Ateliéru designu nábytku a interiéru prof. ak. arch Jiřího Pelcla Velké & malé objekty v centru současného umění DOX.

 

24. 9.–23. 11. 2015

Vernisáž výstavy: středa 23. 9. od 19 hodin

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7

 

Leitmotivem výstavy je měřítko, poměr ke skutečnosti. Výstava je dialogem mezi nesrovnatelnými měřítky věcí, dialogem mezi monumentálními objekty s výrazným vizuálním nábojem a malými předměty haptického charakteru.

Měřítko, poměr ke skutečnosti je veličinou relativní, vztahovou. Architektonický prostor se vztahuje k lidské postavě a jejímu pohybu a jeho vjem lze upravit, ošálit, manipulovat, ovlivnit vizuální efekty. Pelclův strom ve Vědeckém centru v Ostravě vypadá jako neukončený, naddimenzovaný v měřítku. Jako kdyby symbolizoval archetypální strom, v mnoha kulturách a náboženstvích strom života, koloběh životní energie. Tedy zvětšenina skutečného stromu. Naproti tomu je Pelclův ostravský Vesmír, tunel sugerující nekonečno, zmenšenina reálného vesmíru. V pražském Doxu útočí na naši představivost Strom i Vesmír prostřednictvím modelů – miniatur zvětšeniny stromu a zmenšeniny vesmíru. Malé a větší, menší a ještě menší. Jiří Pelcl zde hraje nejen s měřítkem a jeho relativitou, ale také s významem a smyslem velkých a malých věcí.

Iva Knobloch