HERRMANN & COUFAL: DESIGN IN YOU
Vytvořeno: 25. 5. 2021 od Katedra designu

 HERRMANN & COUFAL: DESIGN IN YOU 

 28. 5. – 2021 – 1. 4. 2022
Jurkovičova vila, Moravská galerie v Brně, Jana Nečase 2, Brno

 Otevřeno: Út – Ne 10-12 a 12.30 – 18 hodin

 
Doktorand a zároveň metodik UMPRUM Eduard Herrmann a absolvent Ateliéru produktového designu připravili pro Jurkovičovu vilu, prostory Moravské galerie v Brně výstavu DIY – Design in You. Rozhodli se navrhnout, vyrobit a nainstalovat několik objektů denní potřeby, které budou vstupovat do dialogu s Jurkovičem i jeho vilou. Pohrávání si se zažitou zkratkou „vyrob si sám" v názvu výstavy odráží přesvědčení autorů, že i když nemáme ekonomický důvod si věci pro sebe vyrábět sami, prostřednictvím DIY můžeme získat hodnotový nadhled, který potřebujeme v éře konzumu jako sůl. 

 Snaha o porozumění podstaty tvaru věcí a funkce jejich dekoru, která provází celé Jurkovičovo dílo, je základem uvažování také mladé designérské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala. Ti se ve své tvorbě snaží vymezit proti zažitému přesvědčení, že práce designéra je synonymem pro novou estetiku a nutně i vyšší cenu. Jejich zájem se naopak opírá o samotný proces a důvod vzniku věcí a v neposlední řadě také jejich praktický účel.  Oba tvůrci rovněž zastávají názor, že designér by se měl neustále sám sebe ptát, zda rozhodnutí, která učinil, byla zodpovědná vůči budoucím uživatelům, výrobcům nebo přírodě.

 O tom, že tento morální apel na poli designu silně rezonuje, svědčí také skutečnost, že se Matěj Coufal a Eduard Herrmann stali Grand designéry roku 2020 Cen Czech Grand Design. Své kritické nahlížení na posedlost novými věcmi a designem rozvíjí také ve výstavě "DIY - Design In You", kterou připravili v Jurkovičově vile. "Vyrob si sám" v názvu výstavy odráží přesvědčení autorů, že i když nemáme důvod si věci vyrábět sami, prostřednictvím DIY můžeme získat cenný nadhled, který nám zejména v dnešní konzumní době často schází.

Kurátor: Rostislav Koryčánek

 
Nad výstavou převzala záštitu starostka městské části Brno-Žabovřesky Mgr. Lucie Pokorná.

zdroj: Moravská galerie v Brně