Absolvent získal ocenění v soutěži "Dassault Systèmes Design Challenge 2014"
Vytvořeno: 11. 4. 2014 od Ateliér průmyslového designu

Karel Vránek, student Ateliéru průmyslového designu Ivana Dlabače obdržel ocenění v soutěži "Dassault Systèmes Design Challenge 2014" organizovanou magazínem AutoDesign&Styling a Dassault Systèmes.

Druhou cenu v soutěži konané pod záštitou hlavního města získal projekt vznášedla-uklízeče českého designéra Karla Vránka.
Dassault Systèmes Design Challenge 2014: Vítězové

Zde pár otázek, které Karlovi položili organizátoři sutěže:

- Vysvětlil byste prosím znovu, v čem je vaše vznášedlo unikátní?

 

Vznášedla jsou brána jako určitý druh dopravního prostředku určeného do těžce přístupných podmínek nebo jako nevšední pohybovadlo. Lze si jej poměrně snadno doma vyrobit například z foukače na listí nebo vysavače, podle mého průzkumu však nebylo nikdy použito jako vysavač samotný.

 

- Kde jste čerpal inspiraci? Jak vás napadlo zrovna toto?

 

V zadání stálo "navrhnout libovolný „chytrý“ objekt, který pomůže zlepšit a zpříjemnit každodenní život obyvatel i návštěvníků stověžaté metropole". Nečistota a někdy i smog a zápach jsou velkým problémem nejen našeho hlavního města. Snažil jsem se proto navrhnout "chytrý objekt", který by ulice sám uklidil a dostal se přes různé překážky prakticky kamkoliv. Tak jsem dospěl ke vznášedlu, které snadno překoná různé druhy povrchů, patníky, nerovnosti a může se vznášet i nad trávou v parku. Vznášedlo mi nahrávalo také svým principem průchozího vzduchu. Do jeho proudu stačí umístit několik čistících filtrů, které zastaví a shromáždí příchozí nečistoty od větších kusů odpadu až po mikročástice smogu. Tyto nečistoty lze následně vysypat otevřením horního krytu, který je zároveň pokrytý solárním panelem. Ten pomáhá s napájením elektromotoru.   

 

- Uvažujete o vybudování funkčního prototypu, nebo zůstane jen u nákresu?

 

O funkčním prototypu jsem neuvažoval, šlo spíše o mírně futuristickou vizi. Vznášedlo by se mělo pohybovat na základě snímání terénu a překážek prostorovými čidly a přesné GPS navigace. Obávám se ale, že navzdory vysokému stupni současného technologického vývoje by šlo spíše o objekt motající se pod nohami turistů než o smysluplnou součást technických služeb. V budoucnu by však mohly být podobné stroje docela všední součástí života v metropolích.