eduID.cz

eduID.cz

Federace identit
Federace identit umožňuje uživatelům z různých organizací přistupovat k externím zdrojům s využitím svých „domovských“ přihlašovacích údajů. Uživatelé si pak pamatují pouze jedno heslo. Samotné přihlášení (zadávání přihlašovacích údajů uživatelem) probíhá pouze na přihlašovacím serveru domovské organizace a citlivé údaje jsou ve větším bezpečí.

Přihlášení
Pokud aplikace podporuje přihlášení prostřednictvím federace eduID.cz, najdete na přihlašovací stránce možnost Přihlášení nebo Login prostřednictvím eduID.cz. Příkladem takové aplikace může být Adobe Connect provozovaná sdružením CESNET. Po kliknutí na přihlašovací tlačítko budete přesměrováni na stránku, kde z nabídky zvolíte svou domovskou organizaci. Poté budete přesměrováni k přihlašovací stránce Vaší domovské organizace, kde zadáte přihlašovací údaje platné v rámci Vaší organizace.

Odhlášení
Implementace odhlášení se může u různých aplikací lišit. Z aplikace se můžete typicky odhlásit kliknutím na odkaz Odhlásit nebo Logout. Některé aplikace nemusí odhlášení vůbec implementovat.
Odhlášení z aplikace neznamená odhlášení z kontextu federace eduID.cz. Je možné, že po určitou dobu bude možné přihlásit se do aplikace bez nutnosti autentizace (zadávání uživatelského jména a hesla). Proto, pokud k Vašemu počítači mají přístup i jiní lidé, doporučujeme pro jistotu ukončit prohlížeč. Tímto dosáhnete jistého odhlášení ze věch aplikací, které jste navštívili v rámci federace eduID.cz.

DOPOORUČUJEME: Příklady služeb poskytovaných v ramci federace eduID.cz

FileSender
FileSender je bezpečná cesta pro sdílení velkých souborů. Tato služba zabezpečenou alternativou k službam jako je uschovna.cz nebo WeTransfer, data jsou uložena na serverech CESNETu.
Je možno posílat soubory o velikosti až 500 GB!
https://filesender.cesnet.cz/

ownCloud
ownCloud je datové úložiště určené pro individuální uživatele umožňuje automaticky synchronizovat data mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele, webovým rozhraním nebo je stejně snadno sdílet s kolegy. Uživatelské klienty pro operační systémy Windows, Linux  a OS X, pro tablety a chytré telefony. Tato služba je zabezpečenou alternativou k službam jako je Dropbox nebo Google Drive. Data jsou uložena na serverech CESNETu. Data zůstávají ve Vašem vlastnictví.
Velikost úložiště pro jednoho uživatele je 100 GB!
https://owncloud.cesnet.cz/

Poskytovatelé služeb

Pozn.: ne všechny služby jsou poskytovány všem členům federace.