Jakub Ra - AirDropMe
Vytvořeno: 6. 11. 2019 od Galerie 207

AirDropMe
Jakub Ra 

Vernisáž výstavy za účasti performerů New Aliens Agency v úterý 12. 11. 2019 v Galerii 207, Ateliér Intermediální konfrontace č. 207, UMPRUM, od 17:30-20:30
Prezentace autora, komentovaná prohlídka a ukončení výstavy v úterý 19. 11. 2019 v učebně č. 413, UMPRUM, od 16:10
Trvání výstavy od 13. do 19. 11. 2019

 

Na třetí výstavě Galerie 207 v zimním semestru akademického roku 2019/ 2020, Jakub Ra spolu s perfomery z New Aliens Agency představí happening, který manifestuje radikálnější queer aktivismus ve veřejném prostoru. Využitím nových médií Jakub Ra prezentuje a posílá audivoziuální obrazy, plakáty a statementy přímo návštěvníkům výstavy do jejich mobilních telefonů. Ti mají následně možnost je finálně umístit v jakékoliv podobě ve veřejném prostoru nebo na sociálních sítích.

 Termín Radical Queer se v českém kontextu neobjevuje zas tak často. Místní komunita, není natolik velká, není natolik aktivistická, natož radikální a není nějak extra utlačována (jako například v zemích jako je Čína, Rusko nebo Africké státy). Ikdyž česká legislativa často znevýhodňuje LGBTQIA+ lidi co se týče manželství nebo adopce dětí. Na ulicích po českých městech ale stále můžeme narazit na povýšené individuality, které mají pocit, že slovně nebo fyzicky napadat různé menšiny je v pořádku. Nedávný případ mého kamaráda, kterého zaměstnanci Pražského dopravního podniku slovně napadali homofobními urážkami a vyhrožovali mu, mě přinutil využívat radikalitu o něco víc a zkusit akcelerovat tuto energii. Avšak bez agresivity.

 Strategie infiltrování se do různých systémů. Jedním z nich i ta, jak se dostat k obyčejným lidem na ulici a zasadit jim myšlenku na konkrétní věc. Jednou v metru mi přišla žádost od cizího člověka na AirDrop a v tu chvíli jsem si uvědomil tuto skvělou a jednoduchou cestu, jak lidem něco předat a ještě k tomu přímo do mobilu, místo, které je řekl bych skoro 24/7 spojené s našim mozkem, kdykoliv a kdekoliv.
 
Proto v Galerii 207 pořádáme tento happening s performery New Aliens, kteří reprezentují Queer jedince české společnosti. Společně využíváme médium AirDropu k šířením audiovizuálních děl s tématem radikálního aktivismu v oblastni lidských práv zaměřený na LGBTQIA+ lidi. Zároveň AirDrop je určený pouze uživatelům iPhonů, což ale vnáší právě zajímavou otázku segregace ve společnosti pomocí technologie. Cílem je, abysi divák odnesl výstupy s sebou (audiovizuální materiál ve svém vlastním telefonu) a mohl se tak k nim kdykoliv vracet, mít je uchované v telefonu a kdykoliv poslat přes AirDrop někomu dalšímu ve veřejném prostoru.
 

 

EN

 

AirDropMe
Jakub Ra

Exhibition opening and New Aliens Agency performance: November 12th. from 5:30 - 8:30 PM in the Gallery 207, Intermedia Studio, n.207, AAAD
Artist presentation, commented review and closing: November 19th. from 4:10 PM in classroom, n.413, AAAD 
Exhibition from November 13th. to November 19th. 2019

Recenze výstavy od studentky ateliéru Sochařství - Veroniky Olejárové

Jakub Ra vytvořil silnou nedotknutelnou atmosféru. Dlouhé a soustředěné ticho na vernisáži s performancí v galerii 207. Kouř, matrace, televize a pár performerů z řad New Aliens Agnecy.

Na performance byl silný pocit odříznutí i spojení. Spojení skupiny, která se již zná, odříznutá od sebe navzájem displeji mobilů. Odříznutí publika od poklidné room-party do které jako úchyl nahlíží úzkým dveřním prostorem. Ticho narušilo občasné přizvání na nalakování nehtů či zpěv některé z postav. Tím se vytvořila jakási blízkost mezi námi a jimi, první vtažení do jejich uzavřeného vesmíru. Dále spojení air dropem, které ovšem odděluje osoby s jakýmkoliv jiným zařízením, zároveň to ale vytváří příležitost spojit se s někým, kdo není diskriminován značkou. I přes nedostatek obvyklé mezilidské komunikace aktéři působili jakoby si beze slov či pohledu rozuměli. Vlastně žádná z těch oddělovacích bariér nebyla nepřekonatelná, i tak se po celou dobu balancovalo mezi zapojením a oddělením.

Přišla mi velice příjemná triviálnost obrazového materiálu, který nás obklopil a ještě umocnil pocit poklidného flákání se. Všední air dropované meme byly v silném kontrastu s vážností postav v prostoru. Queer tématika tam pro mě nehrála žádnou roli. Asociativní slova přeskakující ve smyčce videa jako jediná připomínala tuto tématiku. Jinak by se skutečnost, že před námi stojí zástupci LGBTQ komunity, úplně rozplynula. Už takhle představovala jenom vzdálený prvek performance. Jak uvádí sám autor v textu k výstavě, tato komunita není v českém prostředí nijak výrazně utlačovaná a tato performance pro mě jen ilustrovala, jak to s ní vypadá: Poklidně si existuji, občas na mě někdo trochu víc kouká, pohoda jako každá jiná. Pokud chtěl autor vytáhnout nějakou problematiku, nebyla v díle cítit.

Nijak mě neurážela reklama staršího projektu, Sperm on the clothes. Příjemné doplnění kontextu starší tvorby v aktuálním díle byl zvláštní recyklační moment. Celá performance byla jako když člověk přemítá nad tím, čím vším na Instagramu proscrolloval, jaké quotes viděl, jaké oblečení se mu líbilo.