Jan Kvíz - Krev není voda aneb Bože, jak napsat text, když docházej slova
Vytvořeno: 21. 10. 2018 od Galerie 207

Krev není voda aneb Bože, jak napsat text, když docházej slova
Jan Kvíz

kurátorka Anna Šímová

Vernisáž výstavy v úterý 30. 10. 2018 v Galerii 207, Ateliér Intermediální konfrontace č. 207, UMPRUM od 17:30-20:30 
Prezentace autora, komentovaná prohlídka a dernisáž výstavy v úterý 6. 11. 2018 v učebně č. 411, UMPRUM, od 16:10
Trvání výstavy od 31.10. do 6. 11. 2018

 

Výstava studenta třetího ročníku Ateliéru intermediální konfrontace UMPRUM Jana Kvíze s názvem "Krev není voda aneb Bože, jak napsat text, když docházej slova", nám představí prostřednictvím multikanálové projekce jeho novou instalaci. Autor pracuje formou intervence do záznamu televizního vysílání se známým pořadem Zpět k pramenům z produkce České televize (Bedřich Ludvík), Řeka v proudu času (Ljuba Václavová) nebo s videoklipy Krev není voda (Vladimír 518) a Poslední (Ben Cristovao).

 

Motto:

Pojďte s námi prodírat se houštinami, brodit se potoky, zdolávat bažiny.
Vydejme se tou pradávnou cestou člověka, který když osídloval zemi, postupoval proti toku řek.
Začněme u soutoku, kde řeka ztrácí své jméno a zaniká, a vystoupejme až tam, kde se řeka rodí.

Pojďme dohledat místa pramenů emocionálních představ, které se rodí během hledání ztracených dobrých časů. Zkusme najít virtuální místo zdánlivého zastavení koloběhu vody, ve skutečnosti nekonečného. Strastiplnou cestou neprovází jen Luděk Munzar a Vladimír 518, ale i Jan Kvíz a jeho život. Tak nezkalenou mysl a čistý pramen. 

Jan Kvíz

 

Tak jako zmizel přirozený řád věcí, zmizely i hrníčky u pramenů, nesou se v pokoji lesa znepokojující slova. My však musíme věřit, že obojí se dá napravit. Nové nádobí vrátíme na místo, kde nikdy nebylo. Vytvoříme opravdovou přirozenost. 

Svět je složitý, ale naštěstí má jednoduchá pravidla. Pro krok kupředu nejdřív takticky využíváme cesty zpět: ad fontes našich tužeb, zpět ke světu pramatek, praotců, k pramenům. Hledáme to, co nás živí, to, co nás vnitřně uspokojuje. Vypravěč nám tajuplně dává rozechvělý příslib: objevíme v sobě vlastnosti, o nichž jsme netušili – třeba posedlost. Budeme tedy opravdoví, upřímní, skuteční, nefalšovaní.

Jsme přirození a nebráníme se obsesi, která nás vede, naopak ji vítáme. Chceme se doopravdy ocitnout v onom okamžiku naplnění – okamžiku, který je rovnovážný a plnohodnotný; ideální a soukromý; emotivní a konkrétní. Prožít stav, který má jednoduchá pravidla a vede k efektnímu prožitku. Pravda je boží, klišé jsou předpřipravená, ideál nedosažitelný. Je to ovšem jeho přivlastnění, co je příliš snadné na to, aby nebylo lákavé. A to i ve své aranžované imitaci.

Chceme najít dokonalost, jeden bod koloběhu, najít a nechat si ho napořád. Jdeme vstříc lásce, jež je nezkalená – čistá jako ráno a nevinná jako dítě. Věříme, že obojího je možné dosáhnout. Jsme ochotní obětovat pro to úplně všechno – a jsme zároveň odhodlaní úplně všechno uhájit. Nic neztratit, hodně toho objevit, všechno získat.  

Anna Šímová

 

EN

 

Blood is thicker than water OR Oh God how to write the lyrics when you left me speechless
Jan Kvíz

curated by Anna Šímová

Opening: October 30th. from 5:30 - 8:30 pm in the Gallery 207, Intermedia Studio, n.207, AAAD
Artist presentation, commented review and closing: November 6th. from 4:10 pm in classroom, n.411, AAAD 
Exhibition from October 31th. to November 6th. 2018

recenze výstavy od studenta Teorie a dějin moderního a současného umění - Michala Jalůvky

Co vlastně nacházíme, když hledáme prameny? Jaké emoce v nás probouzí pátrání po „starých dobrých časech“? A kde je hranice mezi přeslazeným sentimentem a kousavou ironií?

Při sledování multikanálové projekce Jana Kvíze nelze příliš dlouho pochybovat o jeho fascinaci populární kulturou a především televizním médiem. Dokonce i instalace, do které jsou projekce zasazeny, působí dojmem jakési studiové „zahrádky“ – plastové oázy klidu a míru se zurčícím pramínkem ukrytém v lese, který je natištěný na koupelnový závěs. Příjemné, intimní přítmí totiž jen podtrhuje obsah videí. Jan Kvíz nám v nich předkládá mix sestříhaných scén z různých televizních pořadů a hudebních klipů české mainstreamové rapové scény, kterému dominuje starší seriál Zpět k pramenům z produkce České televize. Herec Luděk Munzar nás v něm provází panenskou přírodou k místům, kde pramení známé české řeky. A právě návrat ke kořenům či hledání něčeho původního, nezkaženého a ryzího je ústředním tématem celé výstavy. Celé to však poněkud komplikuje podezřelá přepjatost celého vyznění, ze kterého sentiment a patos přímo stříká. Máme tedy co dočinění s pouhou parodií? Návrat k nezkaženým zlatým časům zde není v prvním plánu ironizován, i když by se to mohlo na první pohled zdát. Emoce skryté ve videu jsou pravé a něčím na nás působí, jsou ovšem schované pod vrstvou humoru a sarkasmu. Stejně jako například u Kvízova staršího videa, ve kterém autor záměrně amatérsky předaboval trapně nepřesvědčivou scénu o loučení dvou milenců ze seriálu Ulice. Možná právě díky této intervenci – která působí na první dojem velmi komicky – si uvědomíme reálnou sklíčenost situace dvou lidí, kteří si dávají na dlouhý čas sbohem. V rámci klasických postprodukčních strategií, definovaných Nicolasem Bourriaudem, pracuje Jan Kvíz specifickým způsobem. Remixuje a dává dohromady polozapomenuté materiály, které v uměleckém provozu nebývají obecně příliš atraktivní. Hledá v nich emoce, zajímavé momenty a možná trochu bizarnosti, ale především sentiment. S tím dokáže pracovat vtipně i citlivě. A nechává nás na pochybách, jestli se televizním pořadům vysmívá, nebo je má opravdu ze srdce rád. Nejspíš obojí.

foto Daria Lukianenko