Paralelní Polis - Petr Žilka
Vytvořeno: 23. 2. 2016 od Galerie 207

Galerie 207 Vás zve na přednášku o Paralelní Polis.

Institut kryptoanarchie, koncept Bitcoin Coffee a Paper Hubu přijde představit člen a mluvčí tohoto autonomního kulturního centra Petr Žilka.

Přednáška se uskuteční v úterý 23. 2. od 16:10 hodin v učebně č.411 v rámci semináře o galerijním provozu a je volně přístupná veřejnosti.

 

Pojem kryptoanarchie označuje rozrůstající se prostředí neregulovatelné oblasti internetu, které za použití anonymizačních nástrojů  umožňuje neomezené sdílení dat, rozvoj svobodného trhu díky decentralizovaným měnám typu bitcoin  a nešpehovatelnou komunikaci díky šifrovacím nástrojům.

Od intervence do živého vysílání ČT po virtuální inscenaci s mobilními telefony poslanců jsme jako skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirace technologickými inovacemi a jejich potenciální dopad na společnost nás dovedl k úzkému propojení s hackerskou scénou. Chápeme spojení umění, vědy a technologie jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím, které s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňování nástrojů pro neomezené šíření informací na internetu a podpora paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměn a dalších předpokladů pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Hlavním motivem je pro nás přesvědčení, že cenzura není fenoménem pouze “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím – pod záminkou ochrany duševního vlastnictví aplikují plošnou cenzuru s cílem kontrolovat dostupné zdroje. Státy nutí na globální úrovni zpracovávat soukromou poštu a osobní data ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti směrnice o “data retention” (uchovávání údajů). Státy a korporace disponují daty o ekonomickém chování a účelovou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přináší i možnost volby – nacházíme se v době, kterou definoval manifest kryptoanarchie. S rychlým internetem, se spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováš svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

 

EN

Ztohoven art group founded the Cryptoanarchy institute. The term cryptoanarchy indicates the growing environment of the unregulated Internet, where unlimited data sharing and the development of the free market became possible by using anonymous tools such as decentralised currencies like bitcoin, and antispyware encrypting tools.

 

fotodokumentace přednášky