Holzingerurbat - Start down
Vytvořeno: 11. 10. 2018 od Galerie 207

Start down
Holzingerurbat

Vernisáž výstavy v úterý 16. 10. 2018 v Galerii 207, Ateliér Intermediální konfrontace č. 207, UMPRUM od 17:30-20:30
Prezentace autorek, komentovaná prohlídka a dernisáž výstavy v úterý 23. 10. 2018 v učebně č. 411, UMPRUM, od 16:10
Trvání výstavy od 17. do 23. 10. 2018

Claudia Holzinger & Lilly Urbat jsou německé duo, známé jako Holzingerurbat. Zpochybňují universální pravdy jako je národnost, věk, pohlaví, očekávání, víra či idoly a to skrze specifickou performativní formu těžící především z humoru a kýče. Obě vystudovali fotografii na Akademii výtvarných umění v Norimberku. Výstava v Galerii 207 je pořádána ve spolupráci s Petrohradská kolektiv, kde jsou obě autorky v současné době na residenci.

Claudia Holzinger & Lilly Urbat jsou v České republice na měsíčním residenčním pobytu v rámci Petrohradská kolektiv Residency Project 2018.

 

EN

 

Start down
Holzingerurbat

Opening: October 16th. from 5:30 - 8:30 pm in the Gallery 207, Intermedia Studio, n.207, AAAD
Artist presentation, commented review and closing: October 23th. from 4:10 pm in classroom, n.411, AAAD 
Exhibition from October 17th. to October 23th. 2018

recenze výstavy od studentky ateliéru Malby - Sary Bojović

Holzingerurbat je duo umělkyň pocházejících z Německa, jimiž jsou Lilly Urbat a Claudia Holzinger. Pro jejich tvorbu je zejména typická performance, ale také častá práce s videem. Tato média jsou dále obohacena o humorné ztvárnění nepostrádající ani prvky ironie. Nesmí se však také opomenout jejich neutuchající vášeň pro kýč, který se projevuje v každém jejich díle.

Koncept výstavy nesoucí název Start down se opírá o zábavnou a nečekanou formu práce s prostorem galerie. Žádné místo, moment ani návštěvníci nejsou ponecháni na pospas nudě, neboť se můžou aktivně zapojit do této hry. Holzingerurbat si pohrávají s tématem fenoménu vhazování mincí do fontán, při kterém si člověk něco přeje. Předkládají nám myšlenku, že štěstí se za peníze koupit dá. Dokonce nám při tom dávají volnou ruku k rozhodnutí toho, který typ štěstěny si přejeme zakoupit. Galerie byla v rámci této výstavy rozdělena na dvě části. V první části, která se přeměnila za směnárnu slibující nula procentní poplatky („0% commission“) bylo možno zakoupit tři druhy žetonů štěstí. Návštěvník si mohl vybrat například štěstí v penězích, zdraví či nejdražší “all in one,“ což byl žeton obsahující energii štěstí pro celé spektrum života. Druhá část výstavního prostoru byla schovaná za onou směnárnou a jediným způsobem, jak do této části nahlédnout, bylo vylézt po žebříku a z výšky shlédnout dolů. V této části se nacházela ona tři černá pole, do kterých se měli návštěvníci se zakoupenými žetony ztrefovat, aby se jejich štěstí mohlo vyplnit. Součástí této performance v druhé části galerie byla i televize, na které se přehrávaly videa indikující vodní hladinu a modře zbarvenou přírodu.

Holzingerurbat touto zábavnou formou znejišťuje obecně přijímanou víru v tyto mýty a legendy. Výstava ale zároveň zkouší naši osobní víru v naději a ideál a i když si někteří z nás uvědomují fakt, že štěstí se za peníze koupit nedá, pořád máme ono nutkavé pokušení si to ještě jednou zkusit. Jen tak…