Adam Tippl, Tamara Salajová, David Fořt: EVA SPACE
Vytvořeno: 5. 11. 2018 od Galerie NIKA

Adam Tippl, Tamara Salajová, David Fořt: EVA SPACE

 

9. 11. - 2. 12. 2018

vernisáž 8. 11. v 18 hodin v Galerii NIKA 

Galerie NIKA, Vestibul metra B Karlovo náměstí (směr Palackého náměstí)

 

Trojice studentů Ateliéru architektury III na UMPRUM představuje instalaci, která je výsledkem jejich dalšího experimentu s materiálem EVA a dlouhodobého zájmu o výzkum rozličných materiálů v návaznosti na principy parametrického navrhování a jejich využití v architektuře a designu.

EVA (Ethylenvinylacetát) je polymerní materiál připomínající gumu, jehož měkkost, poddajnost, a flexibilita mu dovolují být prvkem experimentu – například i v oblasti architektury a designu, ve které vůbec není běžnou záležitostí. Předmětem zájmu se stal i pro tým studentů, který s „EVOU“ doposud realizovali dva projekty – například i pro OC Palladium – zaměřené vždy na její jiné využití a vlastnosti.

Instalace v Galerii NIKA, která je jejich volným pokračováním, tentokrát zaměřuje svou pozornost na transparentnost, jako jednu z dalších kvalit EVY, a zároveň jako specifické téma samo o sobě. Aby danou vlastnost autoři postavili do popředí co nejvíc, zvolili kombinaci práce s plošností instalace a vrstvením materiálu, čímž vznikly hladiny s různou transparentností a tedy i světelnou propustností, podtrhnuté modro-bílou barevností. V kombinaci s houževnatostí EVY tak vznikla výsledná konstrukce měkkých strukturálních ploch a křivek kontrastujících se studenými, kamennými, pravoúhlými obklady povrchů stěn okolí galerie. Při detailnějším pohledu nám ponouká různé momenty překvapení, zákoutí a optických her, které lze objevovat. V neposlední řadě instalace slouží jako odkaz na fakt, že světlo je v architektuře a interiérovém designu jednou z nejdůležitějších složek pro člověka a jeho vnímání, ale i pro architekturu samotnou, poněvadž ji svým působením dodává novou dimenzi.

 

Kurátorka: Klára Hudáková

Foto: Lenka Glisníková