Botanikabinet - Ester Nemjóová a Kateřina Hubená
Vytvořeno: 28. 6. 2016 od Galerie NIKA

Botanikabinet

Výstava Botanikabinet je výsledkem spolupráce studentek ateliéru Filmové a televizní grafiky – Kateřiny Hubené a Ester Nemjóové, jež se rozhodly oživit šedý a chladný vestibul metra oknem do daleko barevnějšího fantaskního světa. Jejich kabinet je však stále jen pozváním k poznání takového světa, skrze nashromážděné artefakty – práce Ester a Kateřiny, nikoliv jeho dokonalým reprodukováním. Vytvoření této krajiny nespoutané fantasie a možností závisí v důsledku na každém divákovi zvlášť. Ester s Kateřinou tak nabízí těm, kdo nemohou z městského betonu v létě utéci, alespoň krátký únik mentální.

Ester Nemjóová se věnuje animovanému filmu (podílela se na dětském animovaném filmu „Tonda a bacil“ - FAMU 2014 ), vede lekce pro děti v Ateliéru Anima a spolupracuje s dětským sborem Mifun. Hraje na violoncello. Když studovala v Paříži, bydlela u Muzea keramiky v Sèvres. Keramika je spolu s malbou v repertoáru jejích výtvarných technik. 

Kateřina Hubená kreslí, maluje a uvádí své práce do pohybu – třeba jako hudební klip nebo gify. Znovu oživuje starý porcelán. Vede výtvarné dílny pro děti v muzeu Karla Zemana a někdy si zahraje na housle. Spíše než barevná skvrna ji inspiruje tenká nerovná čára. Půvabnou eleganci nachází v kaktusech a věcech za závojem.

Tereza Hrušková