Ihor Sabadosh: Brand New Trash
Vytvořeno: 13. 3. 2018 od Galerie NIKA

Ihor Sabadosh: Brand New Trash

22. 3. – 15. 4. 2018

vernisáž ve středu 21. 3. v 18 hodin

 

Galerie NIKA, Vestibul metra B Karlovo náměstí (směr Palackého náměstí)

 

Na přelomu března a dubna 2018 v Galerii NIKA představí stoličky a lavice OObjects student Ateliéru designu nábytku a interiéru UMPRUM Ihor Sabadosh.

 

Řada stoliček a lavic OObjects, kterou navrhl student Ateliéru designu nábytku a interiéru Ihor Sabadosh, respektuje technické možnosti materiálu, jeho zpracování a potenciál opětovné recyklace nápojových kartonů. Účelem této kolekce je představení experimentálního materiálu ve funkční a zároveň esteticky zajímavé formě vhodné do interiéru i exteriéru. Objekty jsou mobilní a srozumitelně velké. Kolekce OObjects utváří skořepiny, což umožňuje její lehkou stohovatelnost a úsporu prostoru při skladování.

Nový materiál vznikl slisováním drtě nápojových obalů Tetrapak složených z papíru, hliníku a plastu. Lisování desek Packwall nabízí užitečnou formu recyklace, která povyšuje odpad na znovu plnohodnotný produkt. OObjects jsou navržené pro výrobu ve dvou variantách povrchové úpravy. Výhodou první varianty je vyniknutí výrazného vzoru maskujícího přechody a objekt samotný, dochází tak k naprosté převaze vzoru nad tvaroslovím objektu. Druhé řešení s dřevěnou povrchovou úpravou připomíná v dnešní době rozšířené deskové materiály uplatňované v interiérech (kuchyňské linky, skříně, parapety). Tato dýhovaná varianta, zakrývající vzor materiálu, má zároveň větší potenciál oslovit širší veřejnost.

Doposud používané deriváty dřeva potažené plastovými fóliemi a lepené toxickými lepidly mají omezenou životnost a nedají se znovu využít. Packwallové desky se svými vlastnostmi takovým deskám vyrovnají, navíc se dají znovu zrecyklovat, nepojí se žádnými lepidly a využívají doposud nerecyklovatelný odpad.

 

Kurátorka výstavy: Tereza Škvárová

Foto: Lenka Glisníková