Magdalena Kvasničková & Alžběta Prouzová: Kožený
Vytvořeno: 14. 7. 2017 od Galerie NIKA

Magdalena Kvasničková & Alžběta Prouzová: Kožený

Galerie Nika pokračuje ve svém letním provozu výstavou Kožený, která je pokračováním společného projektu čerstvých absolventek UMPRUM Magdaleny Kvasničkové (Ateliér Filmové a televizní grafiky) a Alžběty Prouzové (Ateliér Textilní tvorby).

Spolupráce obou umělkyň tematizuje textilní dekor a s ním spojený motiv kůže, který je odpradávna spojován s primární lidskou potřebou: odíváním, vrstvením cizí kůže na tu vlastní. V opozici vůči všudepřítomným potiskům se zvířecími motivy, které v našem povědomí zdomácněly jako symboly kýče, pracují autorky s (nejen) animálním motivem citlivým a originálním způsobem. Kůže v podání autorek ztrácí naturalistický podtext krutosti a morální dilema spájené s jejím užitím v kontextu jejího využití v rámci užitého umění a textilního průmyslu. 

V rámci instalace je kůže nahrazena sendvičovým materiálem, který tak evokuje spíše kůži lidskou, než tu zvířecí. V rámci dynamického vývoje společného projektu je kůže interpretována spíše jako médium, které vlastní každý z nás. Podobně jako oděv je naše pokožka prostorem, skrze který manifestujeme naší osobnost a postoje v podobě rozličných dekorativních zásahů, jako jsou například tetování, či piercing. 

Motiv druhé kůže autorky analyzují a reinterpretují formou prostorové textilní kompozice a videa. 

Kůže za sklem Niky znova ožívá, stává se motivem a zároveň médiem. 

 

 

Kurátorka: Lenore Jurkyová