Michaela Doležalová a Linda Vránová: Aurory
Vytvořeno: 13. 10. 2016 od Galerie NIKA

Michaela Doležalová a Linda Vránová: Aurory

20. 10. - 13. 11. 2016

Galerie NIKA, vestibul metra B Karlovo náměstí - výstup na Palackého náměstí

 

Galerie NIKA na přelomu měsíců října a listopadu představuje výběr z kolekce svítidel Aurory studentek Ateliéru skla a Ateliéru produktového designu Michaely Doležalové a Lindy Vránové.

Svítidlo představuje nezanedbatelný příklad designu, který vnímáme jako samozřejmost, avšak ne často dokážeme plně docenit jeho dosah na náš osobní prostor. Světlo v sobě evokuje intimitu, mimo jiné proto, že jej nejvíce vnímáme a pociťujeme v kontextu noci. Když se setmí, svítidlo se stává epicentrem scény, kolem kterého se odvíjí závěr dne. Michaela a Linda pro tento efemérní fenomén vytvořily schránky, které světlo paradoxně nevězní, nýbrž umocňují jeho meditativní aspekt. Autorky ve svém aktuálním projektu světlo spájí s vnitřním vyzařováním osobnosti, s aurou člověka. Aura, jako duše zachycená v čase, v sobě může obsahovat celou škálu barev. Jejich jedinečná směs pak obklopuje člověka stejně, jako barevné sklo Auror obklopuje svůj světelný zdroj. Barevné pigmenty v určitém momentu výroby artefaktu ustrnou ve skle a v čase. Nelze s nimi dál manipulovat, nebo ovlivnit jejich tok. Krátká aktivita barvy v materiálu nenávratně ustrnula, avšak světlo, které se v nich večer co večer rozežne, jí znovu oživuje.

Vystavené Aurory se budou v průběhu trvání výstavy proměňovat. Paralelně s výstavou v Galerii NIKA budou Aurory ve dnech 27. - 31. října představeny také na přehlídce Designblok.

 

 

Kurátorka: Lenore Jurkyová