Minimarket: cigarety balené pivo domácí zvířecí alkohol
Vytvořeno: 15. 10. 2015 od Galerie NIKA

Minimarket: cigarety balené pivo domácí zvířecí alcohol

 Lucie Lučanská a Jakub Plachý, studenti ateliéru ilustrace, vytvořili v galerii NIKA prostředí večerky, které se jakožto výkladní skříň snaží splynout s podobnými prostory vestibulu metra a jeho okolí, ale současně se vůči všem večerkám vyhradit svou jedinečností. Autoři zviditelňují a “rekonstruují” to, co je na minimarketech fascinuje a zároveň přidávají vlastní dekorativní prvky. Jejich osobní preference tak rekonstrukci posouvají směrem k svébytné instalaci, o níž autoři prohlašují:

Jedná se o průměrně zdařilou plytkou nápodobu výkladu libovolné vietnamské večerky. Jsme přitahování spojením plastových povrchů a exotického obsahu. Japanérie 21. století se nazývá Vietnamérie a my jsme její průkopníci! Zdokonaleni v prastarých technikách japonského dřevořezu a ovládání čínské elektroniky, vydáváme se vlastní cestou. Tak jako každý z historických uměleckých ismů začátku 19. století byl inspirován orientální estetikou lidové kultury, jsme jí inspirování i my.

Zážitky a zkušenosti z Vietnamu prezentujeme kolekcí předmětů vrcholného užitého vietnamského umění. Pečlivé výkladní kompozice navržené vietnamskými dekoratéry jsou pro nás přímo na očích skryté poklady.