Promítání filmu - Anja Kirschner: Moderation
Vytvořeno: 14. 7. 2016 od Galerie UM

Vytvořeno: 14. 7. 2016

Anja Kirschner: Moderation (filmová projekce)

filmová projekce v rámci výstavy 5 NESNADNÝCH KUSŮ + OTEVŘENÝ PŘÍPAD

Galerie UM
UMPRUM v Praze
nám. Jana Palacha 80, Praha 1

29. a 30. 7. od 18 hodin


GR/IT/EG/UK, 2016
HD video, 149 min
vstup volný
FacebookFilm Moderation se odehrává v Egyptě, Řecku a Itálii. Jeho hrdinkami jsou režisérka hororových filmů (Maya Lubinsky) a scénáristka (Anna De Filippi), jejichž nejnovější společný projekt je pronásledován střety se „surovým materiálem“ a eskalací protichůdných tužeb.

Zatímco se natáčení rozpadá, režisérku stále více pohlcují rozhovory s herci (Aida El Kashef, Michele Valley a Giovanni Lombardo Radice), kteří se zamýšlejí nad způsoby, jakými horor překračuje afektivní a materiální realitu jejich životů na plátně i mimo něj. 

V hororovém žánru se v Evropě během studené války, Egyptě v éře intifády a Řecku v období metapolitefsi vyskytly tendence odmítající naturalistické zobrazení žité zkušenosti i její sublimaci skrze regres k iracionálnu. Na základě těchto tendencí si kladu otázku, zda by kritický obrat k hororu mohl ve skutečnosti představovat revoltu rozumu toužícího definitivně ovládnout pole, i když ve značně vystupňovaném a v té chvíli téměř nečitelném stavu. Výsledkem je film Moderation, který hledá odpověď na tuto otázku v samotném procesu natáčení.
– Anja Kirschner

 

--------------------------

Anja Kirschner (žije v Athénách) je známá svými narativními filmy, které jsou žánrovými hybridy složenými z odkazů pop-kulturních referencí, faktického výzkumu a literárních zdrojů. Její poslední celovečerní film Moderation (2016) byl premiérovaný na letošním filmovém festivalu Berlinale. V roce 2011 získala (společně s Davidem Panosem) prestižní ocenění pro umělce tvořícím v oblasti filmu Jarman Award. Její filmy byly prezentovány v mezinárodním kontextu, v rámci samostatných výstav umělkyně v institucích jako jsou Secession, Neuer Berliner Kunstverein, Extra City Antwerp, Kunsthall Oslo a Staatsgalerie Stuttgart a byly zahrnuty do přehlídek současného umění druhého ročníku Athénského bienále, British Art Show 7 a Liverpoolského bienále 2012.