DESIGN TREAT CAFÉ
Vytvořeno: 27. 4. 2018 od Galerie UM

Design Treat Café

Ateliér K.O.V. (Koncept–ObjektVýznam) Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze promění na necelé dva měsíce prostory Galerie UM na Design Treat Café.

 

Vernisáž: čtvrtek 12. 4. 2018 od 18 hodin
Výstava potrvá do: 2. 6. 2018
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin  
vstup zdarma


K výstavě je připraven bohatý doprovodný program, který bude inzerován v jejím průběhu.

 


Galerie UM v budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se od 12. dubna do 2. června promění v originální Design Treat Café – kavárnu, hub, kino, přednáškovou místnost i designový obchod. Stane se tak z iniciativy ateliéru K.O.V. (Koncept–Objekt–Význam), který na UMPRUM vede doc. Eva Eisler.

Kreativní veřejný prostor Design Treat Café nevšedním způsobem propojí design, umění, gastronomii a lifestyle. Cílem je vytvořit příjemné místo setkávání, kde je možné sledovat dokumenty o umění, pracovat, absolvovat přednášky a diskuse s významnými osobnostmi kultury, občerstvit se nebo nakupovat nejaktuálnější design.

„Projekt staví na vstřícnosti a zejména otevřenosti, takže náš ateliér přesune své pravidelné konzultace do Design Treat Café a umožní tak návštěvníkům zažít tvůrčí proces realizace semestrálních projektů“, popisuje další přínos Design Treat Café vedoucí Ateliéru K.O.V. Eva Eisler. Práce studentů si zde mohou návštěvníci nejen prohlédnout, ale i zakoupit.

Občerstvení nabízené Ambiente, nebo dodavateli z řad studentů UMPRUM (Zmrzlina Hlína, Vinařství Esterka, Nemléko, Statek Uhersko) bude podáváno na dřevěných tácech – podnosech, které navrhli a vyrobili studenti Ateliéru K. O. V.

Pro výstavu je připraven bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na domácí i zahraniční hosty působící v oblastech designu, umění, současného šperku nebo architektury. Vystoupí zde i vybraní absolventi ateliéru, kteří představí svou současnou tvorbu.  

 

 

O Ateliéru K. O. V. (Koncept – Objekt – Význam)

Ateliér K.O.V. vede od roku 2008 všestranná designérka a umělkyně Eva Eisler s asistentem Peterem Demkem. Absolvovala zde například šperkařka Nastassia Alenikava čerstvá laureátka ceny Grand designérka a Designérka šperku roku 2017, autorka oceňované kolekce brýlí, šperků Scandinavian Forest nebo Vermeer. Janja Prokič, která Ateliér K.O.V. dokončila v roce 2013, získala vzápětí cenu Czech Grand Design za rok 2014. Mezi absolventy je také Designérka roku 2016 Markéta Kratochvílová, vítěz Diploma Selection za rok 2015 Michal Strach, oceňovaný autor kožených objektů Štěpán Růžička nebo Alžběta Dvořáková, která v roce 2016 získala Marzee Graduate Prize. O nesporných kvalitách celého ateliéru svědčí také několik cen šéfredaktorů Designbloku.

Cílem doc. Evy Eisler je vést studenty k hlubšímu porozumění širokému spektru umění v prostoru, prostřednictvím mezioborového přístupu k materiálu, konceptu a formě, v těsném vztahu k designu, architektuře a současnému umění. Design Treat Café je personifikací tohoto přístupu ke studiu.

 

 

Kurátoři výstavy: Eva Eisler a Peter Demek
Vystavující: Studenti Ateliéru K. O. V.
Komunikace a program: Marie Kordovská
Instalace: Filip Bartoň 
Grafický design: Štefan Oščiatka
Audio Video: Kuba Křelina
Café: Bára Moravová
Barista: Karin Kopecká
Design Shop: Kateřina Michálková

Výstava se koná za podpory a spolupráce: Ambiente, Zmrzlina Hlína, Vinařství Esterka, Nemléko, Statek Uhersko, LUGI, 2media.cz

Doprovodný program

 

Každé pondělí a čtvrtek od 16. 4. do 31. 5. od 10 hodin se pro zájemce z řad veřejnosti otvírají konzultace Ateliéru K.O.V. pod vedením doc. Evy Eisler. Těšit se můžete na pravidelné setkání ateliéru nad rozpracovanými projekty semestru.

 

19. 4. od 18 hodin
Film Lidský rozměr z distribuce Aerofilms

Dánsko • 2012 • 77 min. • Režie: Andreas M. Dalsgaard • anglická verze • české titulky

Anotace: Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala.

 

23. 4. od 18 hodin
Olga Zobel a Petra Zimmermann
- přednáška a diskuse

Jak dostat své umění do galerie? Olga Zobel Biró je majitelka přední mnichovské galerie šperku, Galerie Biró Schmuck. Petra Zimmermann je vídeňská šperkařka, která s Olgou Zobel spolupracuje již 20 let. Na své přednášce představí svoji práci a prakticky popíšou, jak probíhá kolaborace mezi galeriemi a umělci. Následovat bude diskuse s veřejností.

 

26. 4. od 18 hodin
Prokop Bartoníček - přednáška

Prokop Bartoníček patří k předním představitelům současného umění, který ke svému vyjádření využívá nejposlednější technologické inovace. V Design Treat Café představí svoje současné projekty, které realizuje ve své galerii Ex Post.

 

28. 4. od 19 hodin
Prezentace absolventů Ateliéru K.O.V. 

Absolventi Ateliéru K.O.V., který na UMPRUM vede doc. Eva Eisler, představí svoji práci po ukončení studia. Nastassia Aleinikava, Janja Prokić a další.

 

3. 5. od 10 hodin
Konzultace pro uchazeče o studium v Ateliéru K.O.V. pod vedením doc. Evy Eisler

Uvažujete o studiu v Ateliéru K.O.V., ale nejste si jistí, jestli se vaše příprava ubírá správným směrem? Přijďte svoje projekty zkonzultovat přímo s doc. Evou Eisler, která vám poradí, jak na přijímačky.

 

3. 5. od 18 hodin
Martin Papcún - přednáška

Martin Papcún ve svých drobných i monumentálních dílech zkoumá osobní vztahy k veřejnému prostoru a vztahy, které si vytváříme k místům, které obýváme. Jeho tvorba je zaměřená na vztahy, definici soukromého a veřejného prostoru a na mezery mezi těmito definicemi. Zkoumá rozdíly mezi komunikačními systémy (států, národů, subkultur a jednotlivců) a jejich specifickými jazyky interpretuje široké sociopolitické systémy. Žije a pracuje v Mnichově, v Praze a na Slovensku.

 

10. 5. od 16 hodin
Veronika Muráriková - INSIGHT

Vnímáme šperk jinak, když ho máme na sobě a dotýkáme se ho, nebo když si ho pouze prohlížíme v galerii? INSIGHT je bakalářský projekt Veroniky Murárikové, ve kterém zkoumá limity vystavování a prezentace šperku. Součástí projektu je jednodenní event, který proběhne v rámci Design Treat Café v galerii UM.

 

10. 5. od 18 hodin
Film: Louis Bourgeois - I Give Everything Away

 Louis Bourgeois byla jedna z nejvýznamnějších umělkyní 20. století. Film prozkoumává velmi experimentální fázi jejího uměleckého vyjádření, kterému se věnovala posledních pět let svého života, od roku 2005 do roku 2010.

 

17. 5. od 18 hodin
Marina Elenskaya - prezentace

 Marina Elenskaya je zakladatelka a editorka Current Obsession, nejvýznamnějšího časopisu o současném šperku. Do Prahy přijede z Amsterdamu, kde působí, a v Design Treat Café se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem: prezentaci šperku, jeho kontextům, vyprávění příběhů nebo rozšiřující se roli designera. Událost bude rozdělena na dvě poloviny - přednášku a následnou diskusi s diváky, kterou bude moderovat doc. Eva Eisler.

 

24. 5. od 18 hodin
Přednáška Miroslavy Hájek - Bruno Munari: Exaktní fantazie

Italský umělec Bruno Munari (1907-1998) dokázal rozšířit umělecký objekt do prostoru a poměřit ho s nekonečnem. Stál u zrodu instalace a jeho „přímé promítání“ je neodmyslitelným předstupněm dnešního videoartu.

Miroslava Hájek (*1947, Brno) je historička umění se zaměřením na moderní a současné umění, kurátorka výstav. V roce 1969 byla politickými okolnostmi v Československu nucena emigrovat, od té doby žije v Novaře v Itálii.

 

26. 5. od 16 hodin
Attai Chen: Neformální posezení nad kávou a šperky

Organické šperky mnichovského umělce Attaie Chena nejsou v Čechách nijak obvyklé. Jak vypadají a jak se vyrábí, bude možné prodiskutovat v neformální atmosféře kavárny Design Treat Café.

 

31. 5. od 18 hodin
Přednáška Jakuba Ferance - Street style v Čechách a v Evropě a vliv influencerů

 Jakub Feranec se od dětství věnoval fotografování a svůj profesní život zasvětil módě. Procestoval snad všechny evropské metropole a navštěvuje významné Fashion Weeky, kde fotí street style. V módní branži se věnuje nejenom psaní o módě, ale také produkci, PR a poskytuje konzultace českým značkám a designérům. Založil projekt Pop Up Gentleman, produkuje a vytváří pořad mapující českou módní scénu Style Guide Show a spolupracuje s módním konceptem Fresh Labels.

 

1. 6. od 18 hodin
Roland Hagenberg - přednáška

Spisovatel, umělec a fotograf Roland Hagenberg pochází původně z Vídně, v současné době ale žije v Tokiu. Jeho eseje, reportáže z cest a rozhovory jsou otiskovány v mezinárodních publikacích. Hagenberg v Praze mimo jiné představí svůj „Raiding Projekt“, v rámci kterého japonští architekti staví experimentální pavilony v rakouském rodném městě skladatele a pianisty Franze Liszta.

 

2. 6. od 19 hodin
Závěrečný večírek

Foto: We Give You Good

Foto: We Give You Good

Zahájení výstavy Design Treat Café

foto: Lenka Glisníková

Tisková zpráva ke stažení