Don´t Panic!
Vytvořeno: 18. 4. 2019 od Galerie UM

Vytvořeno: 18. 4. 2019

Don´t panic!

Multimediální výstavní projekt zahrnující autorský film a instalaci

 

26. 4. – 1. 6. 2019
vernisáž výstavy: čtvrtek 25. 4. 2019 od 18 hodin

Galerie UM, UMPRUM, nám Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno Po – So 10 – 18 hodin

 

Jaký vliv mají sociální sítě, konspirační teorie a fake news na globální kulturu? Tuto problematiku zachycuje ve svém projektu Don´t Panic! studentka Ateliéru malby UMPRUM Olga Krykun. Ve videu, které je hlavní částí výstavy, mísí surrealistický filmový jazyk inspirovaný youtuberstvím a sociálními sítěmi a vnáší do něj i mystiku čarodějnického sabatu.

Olga Krykun do svého projektu přizvala své spolužáky – Jakuba Patku z Ateliéru módní tvorby, Nelu Britaňákovou z Ateliéru keramiky a porcelánu, Františka Jungvirta z Ateliéru skla, Miu Jadrnou z Ateliéru módní tvorby a šperkařku Michaelu Bachorovou. Jejich díla slouží jako objekty ve videu a zároveň jsou součástí scénografické instalace, v níž se objevují kostýmy, objekty a malby. Scéna filmu se tak rozšiřuje do samotného galerijního prostoru, který je pojatý i světelně a čichově.

Projekt je inspirován románem Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Děj je situován do bytu, kde se bál mění v jakousi párty - sabat s magickými rituály. Autorka zde pracuje s abstraktním dekonstruovaným dějem a volně zde propojuje téma výstavy a částečně i vizualitu románu. Filmové zpracování se blíží spíše videoklipu, který v sobě nese zvláštní neurózu, emotivnost a křečovitost.

„Video navazuje na formální linii, kterou Olga Krykun rozvedla už ve svých předchozích filmech (např. Club doesn`t matter, Glyptodon Expert Interview). Dotýká se především surrealistické estetiky, kterou autorka posouvá do bizarní podoby inspirované sociálními sítěmi, instagramem, nejrůznějšími vlogy a memy, které vytváří rozpustilou mytologii dneška“, přibližuje práci Olgy Krykun kurátor František Fekete.

K výstavě Don´t Panic! je připraven doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku a přednášku Dity Malečkové z FF UK, FAMU

 

Autorský projekt: Olga Krykun
Kurátor: Frantisek Fekete
Designéři: Nela Britaňáková, Mia Jadrná, Jakub Patka, Michaela Barochová, František Jungvirt

 

Tisková zpráva ke stažení