Mise, vize, revize
Vytvořeno: 10. 1. 2020 od Galerie UM

Doprovodný program výstavy v Galerii UM 

Mise, vize, revize - přednášky a workshopy

Vytvořeno: 10. 1. 2020
Výstava na Dutch Design Week 

Národní poklad, české řemeslo je zde

Vytvořeno: 10. 1. 2020

Mise, vize, revize

Úspěšný projekt Ateliéru textilní tvorby UMPRUM v dialogu s nizozemskými designéry


 17. 1. – 29. 2. 2020
vernisáž: čtvrtek 16. 1. 2020 v 18 hodin

Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Otevřeno Po – So 10 – 18 hodin

 

Na Dutch Design Week v Eindhovenu patřila instalace Ateliéru textilní tvorby UMPRUM Národní poklad / české řemeslo je zde! k jednomu z nejnavštěvovanějších. Výstava Mise, vize, revize, obohacená o práce nizozemských designérů, jej teď představuje v kontextu témat, která aktuálně hýbou světem designu.

 Výstava vychází z ročního projektu Ateliéru textilní tvorby UMPRUM, který se zaměřil na tradiční řemeslo výroby skleněných perlí a na to, jak je možné v současné době na rukodělnou práci s perličkami navázat. Perličku firmy Preciosa Ornela studentky a studenti nově kombinovali s technikou strojové digitální výšivky, pleteninou, nebo ji přehodnocovali i jako surovinu a tvoří z ní nové materiály.

 Právě téma nové materiality bylo červenou nití eindhovenské přehlídky a stalo se tedy i východiskem výstavy Mise, vize, revize, která přiváží instalaci zpátky na UMPRUM. Projekt studentů Ateliéru textilní tvorby je skrze dialog s nizozemskými tvůrci nově kontextualizován. V Galerii UM se objevují vybraná díla nizozemských designérů, pracujících s novými a ekologičtějšími materiály, či dokonce opouštějícími prostředí fyzického světa a vstupujícími do digitální reality.

 „Přístup k materiálům a jejich inovacím je v Holandsku velmi progresivní. Umělci, architekti a designéři jsou pravidelně vyzýváni, aby přispěli svými materiálovými přístupy k lepší, ekologické, sociálně inkluzivní a kreativní společnosti. Udělují se zde i ceny za nový materiál. Toto chápání podstaty materiality je nezbytné v měnícím se hodnotovém systému. Je skvělé sledovat, jak organizace Stichting Doen, Fonds Kwadraat a Het Nieuwe Instituut věří v potenciál umělců, designérů a architektů, kteří zastávají zásadní roli při iniciaci nového vývoje materiálu a navrhování udržitelných odpovědí na naléhavé problémy, kterým dnes čelíme. Pro českou společnost je přístup těchto organizací inspirací a našim velkým přáním je, aby rozmanité koncepty, na kterých pracujeme, mohly být uvedeny v praxi. Je potřeba tyto přístupy podporovat!“, vyzdvihuje velmi důležitou roli designu kurátorka výstavy Jitka Škopová.

 Kromě expozice postavěné na inovativních přístupech se návštěvníci mohou těšit například na velký stůl, místo pro setkávání, sdílení a trávení společného času. Po tři dny bude prostor výstavy také oživen celodenním workshopem, při němž budou studentky a studenti Ateliéru textilní tvorby UMPRUM návštěvníkům k dispozici a pomohou jim vytvořit osobitý oděvní artefakt. V podvečer pak naváží panelové diskuze.

 

 

Doprovodný program - přednášky

 30. 1., 17:00   Revize: řemeslo a sociální přístupy

  6. 2., 17:00    Vize: digitální materialita

 27. 2., 17:00  Mise: zodpovědné materiály

 

Velké poděkování společnostem PRECIOSA Ornela a matériO Prague.

 

Vystavující:
Studio Envisions; Officina Corpuscoli / Maurizio Montalti; Studio Mixtura - Daria Biryukova; Ekaterina Semenova; Basse Stittgen; Studio PMS / Suzanne Mulder, Puck Martens and Merle Kroezen; Františka Benčaťová; Thea Chatrná; Markéta Jebavá; Hana Kocurková; Judit Volfová; Sára Matysová; Dimitrij Mandzyuk; Eliška Hanušová; Anna Formánková; Zuzana Ševčíková; Tereza Dvořáková; Veronika Meixnerová; Martin Pondělíček; Kina Usami
Kurátoři výstavy: Jitka Škopová, Viktorie Vítů a Alexandra Erbyová
Architektonické zpracování: Jitka Škopová
Grafika: Petr Hrůza