Mise, vize, revize - přednášky a workshopy
Vytvořeno: 24. 1. 2020 od Galerie UM

Výstava v Galerii UM 

Mise, vize, revize

Vytvořeno: 24. 1. 2020
Mise, vize, revize - přednášky a workshopy

čtvrtek 30. 1., 6. 2. a 27. 2.
 
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
 
akce jsou zdarma
 
 
V rámci výstavy Mise, vize, revize Ateliéru textilní tvorby a vybraných nizozemských designérů se můžete těšit na kreativní doprovodný program. Během těchto tří čtvrtků bude od 10:00 do 17:00 v prostoru Galerie UM probíhat workshop korálkové výšivky pod vedením studentů Ateliéru textilní tvorby. Po něm budou následovat přednášky na témata spojená s výstavou.
 
Připravili jsme pro vás prostřený stůl, u kterého si můžete po dobu celé výstavy vyzkoušet ruční našívání perliček. K dispozici máte nitě, jehly, nůžky, vypínací rámečky a vybrané perličky v pytlích. Korálkovou výšivkou dozdobte svou čepici, bundu, tašku, nebo jen na vzorcích vyzkoušejte co obnáší řemeslo. Vaše výtvory si můžete odnést s sebou domů. Směle do toho!
 
 
POGRAM PŘEDNÁŠEK
 
30. 1. od 17hodin
Revize: řemeslo a sociální přístupy
Instalace Ateliéru textilu na Dutch Design Week v Eindhovenu nazvaná Národní poklad, české řemeslo je zde představila výsledky roční spolupráce se severočeským výrobcem skleněných perlí – Preciosou Ornelou. Jedná se o firmu navazující na dlouhou tradici českého sklářství a řemeslné výroby skleněných perlí. Studentky a studenti perličky v rámci svých experimentů kombinovali s textilem, vytvořili z nich oděvní aplikace, interiérové doplňky, nebo i úplně nový materiál. Jaké místo má tradiční řemeslo v moderní společnosti? A jak probíhala samotná práce s perličkami v ateliéru?
 
 
6. 2. od 17 hodin
Vize: digitální materialita
Proti zájmu o nové materiály na výstavě stojí otázka materiality digitální. Přestože oba tyto póly do značné míry spojují obdobné ambice, liší se radikálností řešení: virtuální prostor není snahou o zlepšování v rámci stávajícího systému, ale přesunutím pozornosti mimo něj. Otázkou však zůstává, zda se jedná o životaschopnou alternativu. Jak projekty pracující s virtuální realitou vystavovat? Mají digitální simulace místo jen při navrhování a prezentaci, nebo můžou být sami konečným produktem? A jedná se o ekologičtější řešení?
 
 
27. 2. od 17 hodin
Mise: zodpovědné materiály
Jedním z tradičních témat Dutch Design Week v Eindhovenu jsou nové materiály jako alternativa k současnému stavu. Naděje vkládáme především do technických inovací a jejich propojení s tradičními řemesly, od čehož si slibujeme udržitelnější budoucnost. Důraz se tak klade především na znovuvyužití odpadového materiálu, etiku výroby a biodegradabilitu. Ovšem moderní a těmto kritériím odpovídající materiál stojí na konci dlouhého a složitého výzkumu, který nemusí vždy dopadnout zdárně. Jaké jsou možnosti financování materiálového výzkumu? A jak se liší situace v našem prostředí od té nizozemské?