MŮŽU?
Vytvořeno: 19. 4. 2017 od Galerie UM

Doprovodný program k výstavě
22.5. 2017 od 18 hod. 
 
Můžu pomoct? 
Tématem výstavy Můžu? se stala hranice mezi pomocí a manipulací, která může být někdy překvapivě tenká. Nejdůležitější totiž bývá rychlost, s níž jsme schopni reagovat. Jako doprovodný program k výstavě, zabývající se zeširoka sebevraždou a vypjatými životními situacemi, byl zvolen formát praktického cvičení první pomoci. Krátká verze kurzu proběhne přímo v galerii pod vedením zkušeného profesionála. Následovat bude diskuse o tématech, která výstava nabízí. 
 
Účast je zdarma

MŮŽU?

Vernisáž: úterý 25. 4. 2017 od 18 h
Výstava potrvá do: 27. 5. 2017

 

Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin
vstup zdarma

 

Do hlavy nikomu druhému nevidíme. Umělci, agresorovi ani oběti, a přesto je tak běžné usuzovat co se mohlo nebo nemělo stát. Jan Boháč, který se tentokrát představí v Galerii UM, se zabývá tématem naslouchání.

Jan Boháč je jedním z výrazných absolventů Ateliéru sochařství Dominika Langa a Edith Jeřábkové UMPRUM. Pro Galerii UM připravil výstavu, která vychází z jeho vlastní praxe operátora na tísňové lince 112. Denně se tam setkává s naléhavými případy i volajícími, jejichž prosby a otázky jsou sice spíše banální, ale s řešením si nevědí rady. Jan Boháč se zaměřuje právě na onu schopnost naslouchat stejně tak všednodenním problémům jako vážným osobním tragédiím. Operátor se musí velmi rychle rozhodovat jak bude reagovat. Do jaké míry může volajícím manipulovat, aby ne/udělal co zamýšlí? Kde je vlastně hranice pomoci a co znamená reagovat „správně“?

Na základě svých zkušeností vytvořil Jan Boháč instalaci naznačující okřídlené, ale pravdivé rčení, že „druhému do hlavy nevidíme“. Speciálně pro Galerii UM připravil instalaci, která metaforicky pracuje se situací rozhovoru operátora s člověkem na druhé straně. Autor v ní vychází z konkrétního případu, kdy volající zahájil rozhovor slovy „Dobrý den, prosím vás, můžu skočit?“ Absurdita takové otázky, která vlastně předpokládá negativní odpověď, se potkává s vážností situace, která nedovolí jakékoliv zlehčování. Nejde o hyenismus na těžké situaci druhých, Boháčovi jde o tematizování otázek, pochybností a strach ze smrti své i blízkých.

 

Autor výstavy: Jan Boháč
Kurátorka: Anežka Bartlová
Grafické zpracování: Jakub Spurný

 

Jan Boháč (1978) absolvoval ateliér sochařství na pražské UMPRUM výstavou Hlášení Šeherezádina bratra v Galerii Kostka (2015). Pracuje již patnáctým rokem jako operátor na tísňové lince 112. 

Samostatně vystavoval v Galerii Jelení (Pánské a dámské oddělení, 2014). Účastnil se též výstav Herbarium (s Annou Ročňovou, Altán Klamovka, Praha 2016), Subersive tactics (České centrum v New Yorku 2015), Nejlepší krejčí ve městě (hunt kastner artworks, Praha 2015), Poetický materialismus (SODA Gallery, Bratislava 2014), The Sun is Shinning on a Dusty Corner (Window Gallery, Vídeň 2014) a dalších skupinových výstav jako Problem is here (v rámci 4+4 dny v pohybu, Praha 2013) a nebo Sochař nebo zahradník (Alšova Jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou 2013).

Fotografie z vernisáže (Tomáš Slavík)

Jan Boháč - přípravné materiály k výstavě