Nova Melancholia - Performance Ectoplasms
Vytvořeno: 8. 6. 2016 od Galerie UM

Doprovodný program výstavy 5 nesnadných kusů + Otevřený případ 

Performance - Constantinos Hadzinikolaou: Lost Spring

Vytvořeno: 8. 6. 2016
Vytvořeno: 8. 6. 2016

Nova Melancholia
Ectoplasms
performance v rámci výstavy 5 NESNADNÝCH KUSŮ + OTEVŘENÝ PŘÍPAD

Galerie UM, UMPRUM v Praze, nám. J. Palacha 80, Praha 1, umprum.cz
čtvrtek 9. 6. & pátek 10. 6., 18 h
vstup volný
řecky s anglickými titulky, 60 min
Facebook

Performance Ectoplasms se původně odehrála v soukromém bytě v athénské čtvrti Exarcheia v roce 2013. Některé části dramaturgie a scénické úpravy byly podstatně změněny tak, aby původní nálada a motivy přežily transplantaci z domácího prostředí do prostoru galerie.  
 
Performance představuje určitý domácí „poetický večírek“, během něhož jsou recitovány všechny básně ze sbírky Miltose Sachtourise Ectoplasms (1986). Jde o rozloučení s 80. léty skrze básně vyvolávající drahé zesnulé, s písněmi hranými na klávesy, se scénami z levných béčkových hororů...
Je to cvičení v návyku na horor. Milovaní zesnulí jsou našimi pomocníky.

Účinkující: Lida Dalla, Despoina Chatzipavlidou, Eleni Karagiorgi, Antigoni Riga
Texty: Miltos Sachtouris
Režie: Vassilis Noulas 
Scéna a kostýmy: Dora Economou

Básně When a Poros 1985 zhudebnil Vassilis Noulas

Nova Melancholia působí na proměnlivém poli divadelní a výtvarné performance od roku 2007. Tento kolektiv se pokouší nesystematicky mapovat různé estetické roviny, strategie a texty přispívající k utváření současné melancholie. Od roku 2010 spolupracuje Nova Melancholia s několika dalšími kolektivy (Institute for Live Arts Research |Π|, Mavili Collective, Omonoia Collective, Green Park) a aktivně se účastní jejich akcí (organizace konferencí, společné požadavky na stát, okupace divadla EMBROS). Nova Melancholia věří v kooperativní a veřejnou povahu umění a cítí, že podobné akce posilují jeho inherentní sociální a politickou roli. Sítě spolupráce, které kolem sebe Nova Melancholia spřádá, tvoří politiku skrze formy a nikoli skrze deklarace.

-----

5 NESNADNÝCH KUSŮ + OTEVŘENÝ PŘÍPAD

Galerie UM, UMPRUM v Praze
9. 6. – 30. 7. 2016
otevřeno od středy 8. 6., 19 h společně s výstavou Artsemestru
 
Výstava 5 NESNADNÝCH KUSŮ představuje práce Adama Chodzka, Stephana Dillemutha, Constantinose Hadzinikolaou, Anji Kirschner a kolektivu Nova Melancholia s Dorou Economou, které se zabývají představou pohledu “za scénu” a hledáním jiné osoby skrze prizma vlastní tvorby a “hororu”, jenž může doprovázet podmínky procesu vzniku díla. Část OTEVŘENÝ PŘÍPAD je věnována práci a vlivu inspirativní české scénáristky, scénografky a kostýmní návrhářky, dramaturgyně, režisérky a výtvarnice Ester Krumbachové (1923 - 1996) skrze sérii událostí, seminářů a akcí iniciovaných Anjou Kirschner ve spolupráci se studenty, pozvanými hosty a zainteresovanou veřejností.

Více informací o výstave a programu performancí a promítání na are-events.org

Výstava a související program jsou kurátorovány Anjou Kirschner a organizovány Are | are-events.org ve spolupráci s UMPRUM v Praze a LUX, Londýn. Podpořeno Goethe-Institutem v Praze, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem kultury ČR a Hlavním městem Praha. Speciální poděkování hotelu Emblem.

------

DOPORUČUJEME

Green Park a hosté: současná kulturní scéna a aktivismus v Athénách
diskuze
Goethe-Institut v Praze, Masarykovo nábř. 32, Praha 1
pondělí 6. 6., 19 h
vstup volný
Facebook

Antonis Pittas: Merged in a Cycle
prezentace a diskuze
sál 115, UMPRUM, nám. J. Palacha 80, Praha 1
čtvrtek 9. 6., 16 h
vstup volný
Facebook


Z performance Ectoplasms (foto: Peter Fabo)