Směsi / Mixtures
Vytvořeno: 2. 10. 2019 od Galerie UM

Směsi / Mixtures 

Dílčí výsledky disertačního projektu studentky Ateliéru skla UMPRUM Vendulky Prchalové v poutavých kulisách

 

11. 10.–9. 11. 2019
vernisáž: čtvrtek 10. 10. 2019 v 18 hodin

Doprovodné akce:
Komentovaná prohlídka: 18. 10. od 11 a 16 hodin
Exhibition closing cocktail: 9. 11. od 18 hodin
 

Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno Po – So 10 – 18 hodin

 

Výstava Směsi / Mixtures představuje část disertačního projektu Vendulky Prchalové, která studuje v Ateliéru skla vedeného Ronym Pleslem. Zaměřuje se v něm na inovaci materiálů a postupů výroby forem pro skleněnou plastiku. 

Vendulka zde prezentuje skleněné tavené plastiky využívající příbuzný vizuální jazyk, který vychází z práce ve 3D programech. Samotné objekty tvoří kompozice sestavené ze dvou jednoduchých, avšak zcela odlišných a ve své podstatě ambivalentních symbolů, konkrétně psa a kostky. Využívá zde spojování na první pohled nespojitelného a svými kompozicemi těmto symbolům vtiskává nové významy“, přibližuje vystavené objekty kurátor výstavy Michal Vaníček.

Téma prací není jediným neobvyklým prvkem. Podobně, jak přistupuje k vizuální části, zachází i s jejich vytvářením. Počítačově navrhované modely, realizované na 3D tiskárně, převádí do pro tyto technologie tak vzdáleného materiálu, jakým je křišťálové sklo. Výsledkem jsou surreálné skulptury, ve kterých autorka jednotlivé symboly či jejich části multiplikuje a sestavuje do nových objektů. Navozuje tím jistou nejistotu umocněnou kontrastem organického a geometrického tvaru. Čistotu zvoleného materiálu, narušuje dalšími přidanými materiály, které zároveň slouží jako spojovací prvky jednotlivých částí každého objektu  - např. kožený opasek, gumičky, obvazy, pozůstatky formy atp.

Až magickou atmosféru těmto těžce uchopitelným sochám dodává instalace, která je autorským dílem autorky a kurátora. Výstavu zasazují do bílého vzdušného prostoru s měkkým osvětlením připomínajícím nebe. Objekty umístěné na světelných panelech obklopují oblaka z jemně šustivého papíru a dávají celé výstavě ducha transcendentálního prostředí.

 

kurátor: Michal Vaníček
grafický design: Petr Tomáš
architektonické zpracování výstavy: Michal Vaníček a Vendulka Prchalová

 

 

Foto: Anna Mitchell