Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me
Vytvořeno: 2. 9. 2018 od Galerie UM

Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me

6. 9. – 13. 10. 2018
vernisáž: středa 5. 9. od 18 hodin

Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me je píseň Elliotta Smithse, která se stala hlavní inspirací první podzimní výstavy v Galerii UM. Navádí k pátrání po hodnotách a cílech a zároveň dává naději, že citová investice a osobní prožívání je stále nejtrvanlivější silou, nebo dokonce vším.

Autoři David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda přistoupili k práci v galerijním prostoru jinak, než je obvykle zvykem. Pracují ve společném tvůrčím týmu, kde se stírá role kurátora a umělce. Svou roli zde hraje i prostor Galerie UM, která se pro ně stala jedním z určujících faktorů instalace. Výstava diváka vtahuje přímo do děje a klade důraz na poetiku, význam a symboliku.

„Díla vznikají přímo pro konkrétní situaci a prostor. Od této výstavy si slibujeme vykročení z našich pohodlných poloh. Pracujeme s několika vrstvami. Zajímají nás setrvačné vztahy, lepkavé doteky a utajované styky těchto vrstev a jejich vzájemné ovlivňování. Pomocí romantických mikropříběhů dáváme vzniknout většímu komponovanému prostředí protkanému množstvím asociací a zoufale velkých gest“, přibližují projekt jeho autoři.

Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me přímo komunikuje s divákem. Je jedno, že někdy může vyznít až romanticky naivně. Důležitý je pro ni problém navazovat vztahy s lidmi a divák samotný. Ten se stává součástí instalace hned po vstupu do galerie. Zrcadla po stěnách ho okamžitě vtáhnou do děje a zakomponují do expozice. Vše tak vzniká na konkrétním místě a konkrétním čase.

Výstavu vhodně doplňuje vizuál Matúše Buranovského, který využívá určitou psychedeličnost, schizofrenní, neuchopitelnou, nečitelnou tvář.

Nepřivítá vás jen prázdná galerie s díly, ale budete tu vždycky vy, galerie a artefakty. Srdečně vás zveme.

 

 

Someone found the future as a statue
In a fountain
At attention looking backward in a
Pool of water
Wishes with a blue
Songbird on his shoulder
Who keeps singing over everything
Everything means nothing to me
Everything means nothing to me
Everything means nothing to me
I picked up the song and found my picture
In the paper
The reflection in the water shouted
"Are your men still
Trying to salute
People from a time when he was
Everything he's supposed to be?"
Everything means nothing to me   

 

Vystavující a autoři výstavy: David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda
Grafika: Matúš Buranovský
Hudba na motivy písně Everything Means Nothing To Me: Tomáš Kopáček

 

David Fesl (*1995) Oh it is easy... (Castlefield Gallery; DOX); Vztahy na blízko (City Surfer Office); Ateliér Fotografie (GAVU); Against Nature (Veletržní palác, NG); Autocorrect (123 Gallery)...

Kateřina Holá (*1993) Cappuccino, cappuccino (City Surfer Office); Poppins Light (Galerie Cyril); Against Nature (Veletržní palác, NG); Voda hučí, bory šumí (Nákladové nádraží Žižkov); Vrstvy země (Galerie ve středu)...

Jiří Kovanda (*1953) Smetana (Berlínskej model); Jiří Kovanda (Lulu Gallery); Třetí mysl, Jiří Kovanda a (ne)možnost spolupráce (Veletržní palác, NG); White Blanket (Seccesion, Vídeň); Když jsem byl malej, hrál jsem si s holkama (Galerie u bílého jednorožce)... 

 

 

 

Instalace výstavy (foto: Lenka Glisníková)

Tisková zpráva ke stažení

Vernisáž výstavy (foto: Lenka Glisníková)