CZECH INNOVATION EXPO - výstava, kde nic není
Vytvořeno: 6. 3. 2019 od Ateliér grafického designu a nových médií

CZECH INNOVATION EXPO - výstava, kde nic není

 

V rámci pokračujících oslav 100 výročí československa představí Česká centra výstavu s názvem CZECH INNOVATION EXPO. Autory výstavy jsou Jan Drozda, absolvent a v současné době i asistent Ateliéru filmové a televizní grafiky, Vítek Škop, student Ateliéru grafického designu a nových médií UMPRUM, Adam Uchytil, absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, Mikuláš Křen a studio VR_ MUSASHI. Výstavě, která představuje nejvýznamnější české vynálezce, vědce a inovátory uplynulého století dali společně uměleckou formu, koncept a zajistili technologické řešení výstavy.

Výstava byla doposud k vidění v Praze, Brně, Miláně, Berlíně, Tokiu a Shanghai. Její tour bude pokračovat a diváci ji budou moci vidět ještě v Aténách, Jetenburgu, opět v Berlíně, v Pekingu, ve Veldštejnských zahradách, v Římě, Budapešti a Lucembursku. A pravděpodobně v Národním technickém muzeu a v Národním muzeu v Praze.

 

Na první pohled výstava nabízí abstraktní hru tvarů na stěnách a dřevěné přepravní bedny. Obsah expozice se ukáže ale až v druhém plánu – při použití tabletů a smartphonů vybavených aplikací pro rozšířenou realitu (AR). Tato svého druhu jedinečná expozice bude minimálně po dobu jednoho roku cestovat po Českých centrech světových metropolí.

Černobílé abstraktní linky na stěnách galerie slouží tak trochu jako QR kódy. Ve chvíli kdy na ně kamera tabletu nebo chytrého telefonu zamíří, program spustí na displeji animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytou digitální část. Divákovi se takto například rozhýbe technické schéma přístroje na výrobu měkkých kontaktních čoček českého vynálezce Otty Wichterleho. „Chtěli jsme technologii rozšířené reality použít jinak než kdokoliv před námi. Věříme, že právě doplňováním již existujícího tvaru na stěně pomocí auqmentované/rozšířené reality, jsme první, kdo tímto způsobem tuto technologii využil.” vysvětluje výtvarník a grafik Vítek Škop. 

Návštěvník během výstavy použije buďto zapůjčený tablet, nebo si může potřebnou aplikaci sám stáhnout do svého mobilního zařízení z Apple či Google Play obchodu. Zvídavějšímu divákovi umožní aplikace plynulý přechod na internetovou stránku projektu, kde nalezne detailnější informace o příslušném autorovi a jeho objevu. Výstava si klade za cíl přilákat návštěvníky všech věkových skupin, přičemž jim jednoduchou a hravou formou vysvětlit princip fungování prezentovaných vynálezů a objevů. „Návštěvník v prostoru interaktivně a s podníceným zájmem objevuje informace skryté za ornamentními linkami a značkami nejen na stěnách, ale i na exportních bednách. Ztrácí tak zábrany a noří se do vzrušujícího objevování. Neodchází, dokud si výstavu neprohlédne do posledního vynálezce" říká umělecký ředitel Czech Innovation Expo - Jan Drozda.

 Zatímco z galerijních stěn přes tablety a telefony "promlouvá"  zvukem obohacená rozšířená realita oživená 2D animacemi, na přepravních bednách si návštěvník může prohlédnout augmentované 3D objekty, jež bedny jakoby převážejí. "Dřevěné bedny na výstavě nejsou jen náhodným estetickým prvkem. Slouží nám jako symbol pro český export. Chceme tak ukázat, že Česká republika je velkým vývozcem nápadů, inovací a kreativních lidí.” sděluje další z výtvarníků Adam Uchytil.

 Poslední avšak nedílnou součástí výstavy jsou stanice s virtuální realitou, kde se návštěvník může v intimním "rozhovoru" setkat s vybranými již nežijícími vynálezci a s příběhy jejich nápadů a objevů. Technickou realizaci rozšířené i virtuální reality zajistilo studio VR_MUSASHI. "Věříme, že naše interaktivní výstava bude návodným impulzem pro další státní a privátní instituce k podobným osvětovým projektům." říká její zakladatel Mikuláš Křen.

 

Hlavním organizátorem projektu jsou Česká centra, která v různých částech světa tato výstava navštíví. O našich vynálezcích a inovátorech se tak lépe dozví jejich návštěvníci v Berlíně, New Yorku, Tokiu, Miláně, Madridu apod. Partnery výstavy jsou Česká inovace, o.p.s., Národní technické muzeum a Akademie věd.