Individuální téma reagující na stav kolem pandemie koronaviru
Vytvořeno: 14. 9. 2020 od Ateliér grafického designu a nových médií

Klauzurní a smestrální práce - LS 19/20

Na začátku nového semestru jsme zadali 3 témata. Ale hned po vypuknutí pandemie koronaviru jsme se dohodli, že je nebudeme po studentech vyžadovat, pokud zvolí osobní témata, ve kterých budou zcela výjimečný stav reflektovat.
Až na jednoho studenti volili individuální témata reagující nebo jinak spojená s výjimečným stavem. Témata a společné projekty často vytvořila sama doba (například projekt Umění pomáhá... kolektivní šití roušek, rozvoz jídla potřebným atd. atd.). Důležité bylo, že nemuselo jít o projekt zachraňující hned celý „korona svět“, ale i o drobné individuální projektíčky, případně resty, srovnání si života. Téma bylo pojaté široce a nemuselo nutně jít ani o výtvarný výstup. Zadání bylo: reakce na situaci, popsaný stav, zadumání, usebrání, vyřešení vztahů, malování nebo básnění či bádání ve hvězdách. Jít po individuální reakci na situaci zcela novou, nikdy nezažitou, dobu izolace atd. atd.

 

Jiří Macků & Vít jebavý - #umenipomaha

 

Společně s Vítem Jebavým jsme v karanténě měli příležitost navrhnout vizuální styl pro neziskovou iniciativu #umenipomaha. Vzhledem k situaci šlo hravně o rychlost a srozumitelnost předávaných informací. Spolu s webem jsme připravili i minibrožurku se zásadními informacemi a návodem na šití roušek, nebo textové příspěvky na instragram. Logo, které hledá úsměv pod rouškou jsme použili i jako rámeček na profilovou fotku na facebooku. Byla radost pomáhat se smysluplným projektem, díky.
#umeni pomaha 

 

Iniciátoři: Miloslav Vorlíček, Radek Brousil, Kristýna Hájková, Hynek Alt, Karolína Juříková, Jakub Jansa
Web: www.umenipomaha.org

 

Jan Stuchlík - Ceteh

 

Tábor je útěk od civilizace a hledání svobody v přírodě. Tábor jsou emoce, dobrodružství, kamarádství, pokora, hrdost a zábava. Táborem nás provází tzv. ceteh neboli celotáborová hra. To jest příběh, díky kterému se dostáváme ze zaběhnuté reality kamsi do neznáma a fantazie. Prožíváme záhady, napětí, lásku i strasti, většinou ve snaze pomoci tam, kde je to potřeba.

 

Publikace zachycuje vývoj tábora, který se během čtyřiceti let v mnohém proměnil a v mnohém zůstal původní. Ambicí této knížky není mapovat a představit tábornictví jako takové. Knížka se snaží ukázat fenomén jedné buňky, která hraje pouze nepatřičnou roli v obrovském světě tábornictví. I přesto v tomto malém prostředí prožíváme zážitky, které jsou často neopakovatelné a které dlouho vydrží. Jsou to prožitky a zkušenosti, které sbíráme a ze kterých čerpáme v naší dospělosti. Možná proto pokračujeme v tom, co děláme a snažíme se to předat dalším generacím.

 

Karolína Kubišová & Kateřina Landová - Kytkytoč

 

Kytkotoč je platforma s jednoduchým cílem – dát druhou šanci květinám, kterým už odzvonilo. Pokojovky, které přebývají nebo se jim prostě nedaří, dostanou nový domov a neskončí u popelnic. 
Na několika místech v Praze je tak možné tyhle přebytky anebo i řízky odložit či darovat; stejně tak je možné si je ze stejného místa odnést domů. Bez domlouvání, bez placení. Jako odkládací / vyzvedávací místo pro swapování zeleně funguje Kytkotoč po celý rok. Nejedná se o sezónní ani občasnou událost.
Vizuální pojetí Kytkotoče je navrženo tak, aby fungovalo variabilně – každý podnik má interiér v jiném stylu nebo v něm panuje jiná atmosféra.  Jednoduchá páska (tape) vznikla v duchu DIY a věříme, že jako identifikátor Kytkotoče působí neagresivně v jakémkoliv prostoru. Díky své jednoduchosti může páska mít více využití (orámování ilustrace, vymezení prostoru, označení samotných květin), obecně však funguje jako primární značka Kytkotoče. Na pásce se krom názvu platformy objevují ty nejzákladnější instrukce. V kombinaci s navrženými ilustracemi květin tvoří vizuální identitu projektu.

 

Kytkotoč naleznete v prostorách podniků:
CAFÉ CLUB Míšeňská, Míšeňská 71/3, Praha 1
PLAVKY_kavárna, Na Poříčí 26, Praha 1
Kavárna Čekárna, Vratislavova 30, Praha 2
Kulturní Centrum Klubovna, Generála Píky, Praha 6

 

Jiří Macků & Vít jebavý - #umenipomaha

Jan Stuchlík - Ceteh

Karolína Kubišová & Kateřina Landová - Kytkytoč