Připomínka 140. výročí od narození architekta Františka Roitha
Vytvořeno: 13. 10. 2016 od Ateliér grafického designu a vizuální komunikace

Magistrát hlavního města Prahy realizoval na Mariánském náměstí výstavu k 140. výročí od narození významného pražského architekta Františka Roitha. Na pěti velkoplošných panelech seznamuje širokou veřejnost s jedním ze stěžejních děl Františka Roitha – s interiéry Rezidence primátora hlavního města Prahy  

 

Rozsah i kvalitu těchto jedinečných prostor ve slohu art deco dokumentuje prostřednictvím vzácných, dosud nepublikovaných dobových fotografií ze soukromého rodinného archivu a velkoplošnými fotografiemi interiéru v jeho současném stavu – vše s podrobnými komentáři.

Autorem a kurátorem výstavy je vedoucí Katedry architektury UMPRUM doc. ak. arch. Bohumil Chalupníček. Fotografie vytvořil Ivan Prokop, grafickou stránku panelů připravil student Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Jiří Mocek.

Výstava má obsahově s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou úzkou spojitost. „Architekt Roith spolupracoval na vytvoření interiéru Rezidence primátora Hlavního města Prahy, která se nachází v budově knihovny na Mariánském náměstí, s řadou předních umělců, kteří na naší škole tehdy působili“ říká autor výstavy Bohumil Chalupníček.

František Roith se narodil v roce 1876 v Praze. Po 1. světové válce se stal představitelem tzv. oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu. Navrhl například budovu Ministerstva financí na Malé Straně či Ministerstva zemědělství na Těšnově. Dále je autorem budovy dnešní Komerční banky na Václavském náměstí, kulturně polyfunkční budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí se zmiňovanou Rezidencí pražského primátora, a Živnostenské banky nedaleko náměstí Republiky - dnešní ČNB.

 

Záštitu výstavě i společenskému večeru s přednáškou profesora Vybírala o tvorbě architekta Roitha v jejím širokém spektru udělila primátorka hlavního města Prahy paní Adriena Krnáčová společně s radním pro kulturu panem Janem Wolfem.

 

10. 10.–4. 11. 2016

Mariánské náměstí, Praha 1

Výstava na Mariánském náměstí

Fotografie ze slavnostního večera